10. 10. 2018 - Desetidenní

Štěňátka na Křemešníku jsou již pěkně veliká. Prvorozený a zároveň největší pejsek se zelenou stužkou včera pokořil hranici 1500 g, ostatní se ani náhodou nedají zahanbit a v těsném závěsu ho následují. Mamka Banshee pilně kojí a vše zvládá s velkou bravurou. Některá štěňátka také již koukají, nejdříve se očička otevřela fence s růžovou stužkou, snad pár minut poté prokokoukl i pejsek modrý a červená holčička. Všichni pilně trénují chůzi, zatím se tedy kymácejí ze strany na stranu a přemety přes zádíčka jsou vidět každou chvilku, ale nebude to trvat dlouho a porodní bedna se bude moci stěhovat zpět na půdu...  Vzhledem k velmi dobrému zdravotnímu stavu štěňátek i mamky Banshee brzy dovolíme první návštěvy. Budoucí páníčci se jistě těší :)

Dnešní foto - všichni společně, kojení a rodokmen štěňátek


top top top

04. 10. 2018 - Štěňátka

Dneska se Klárce povedly úžasné profilovky štěňátek. Jelikož mi systém tohoto webu nedovolí dát do příspěvku více jak tři fotografie, bude mít každé štěňátko svůj příspěvek. Štěňata jsou v pořadí, jak se narodila. 

Porod Banshee byl naprosto hladký a bezproblémový, třebaže porodní váhy jednotlivých štěňátek jsou nezvykle vysoké. Ale poprala se s tím úžasně, za devět hodin bylo hotovo. Mamka Banshee vydatně kojí, štěňátka nádherně přibývají. Už nyní se nechají trochu vypozorovat povahy - hnědý samotář, zelený divoch, žlutá holčička by pořád jen jedla a růžová - nejen že baští jako o život, ale je i dravá a rozhodně se nenechá odstrkovat. Právě neutuchající apetit je jedním z vodítek k mému výběru naší nové posily záchranářského týmu.

Všechna štěňátka jsou pevně rezervována.

První pejsek narozen 30. září ve 3.05, porodní váha 585 gramů, označen zelenou stužkou

top top top

04. 10. 2018 -

Druhý v pořadí opět pejsek, porodní váha 565 gramů, označen stužkou modré káro

top top top

04. 10. 2018 -

Třetí fenečka, porodní váha 520 gramů, označena žlutou stužkou

top top top

04. 10. 2018 -

Čtvrtá v pořadí opět fenka, porodní váha 570 gramů, označena červenou stužkou

top top top

04. 10. 2018 -

Pátý se narodil pejsek, porodní váha 550 gramů, označen stužkou zelené káro

top top top

04. 10. 2018 -

V pořadí šestá se narodila fenka, porodní váha 540 gramů, označena růžovou stužkou, prozatím jako jediná z vrhu nestandartní - více korunek na ridge

top top top

04. 10. 2018 -

Sedmý pejsek, porodní váha 590 gramů, označen modrou stužkou

top top top

04. 10. 2018 -

Předposlední v řadě byl pejsek, porodní váha 555 gramů, označen hnědou stužkou

top top top

04. 10. 2018 -

Bezproblémový, rychlý porod zakončila ve 13. hodin fenečka, označena stužkou červené káro

top top top

02. 10. 2018 - První tři dny života

Křemešničtí salámci se mají k světu. Nějaký "poporodní úbytek váhy" se u nás nenosí, největší chlapeček (zelený) se včera chlubil osmdesátigramovým přírůstkem!! Ostatní se drželi v těsném závěsu... Mamka Banshee vydatně kojí a ošetřuje, vyvenčit se chodí až s mírnou hysterií, že jí miminka mezitím zmizí. Ledva dosedne na travičku, už má v očích hrůzu a zpátky spěchá tak, že nestačím otevírat dveře. Je vzorná.

Ve čtvrtek mi profesionální fotografka a zároveň matka krycího psa Kubího nafotí jednotlivé portréty, které dáme sem na web. Aby si budoucí páníčci mohli udělat obrázek o vrhu. Co se mi osobně nejvíce líbí, jsou krásné černé masky - přesně tak, jak jsem si představovala. Brzy bude na fb spousta fotek s malými bubáčky :) Po druhé kontrole vrhu, která štěňata definitivně rozdělí na standart a nestandart (ve hře jsou ještě zuby, kvůli podkusu nebo předkusu či špatnému skusu se může štěně přeřadit ze standartu do nestandartu) si vyberu fenečku pro sebe a pak se rozdělí ostatní, pejsci i fenečky. Zadána jsou všechna štěňátka.

Dnešní fotky - společně, milý a klidný chlapeček s hnědou stužkou a žlutá prozatím standartní holčička s napapaným bříškem /je vidět, že začínají odpadat pahýlky po pupeční šňůře/

top top top

01. 10. 2018 - Štěňátka

V noci 30. září 2018 se Kubí a Banshee stali pyšnými rodiči devíti nádherných štěňátek. Všechna mají porodní váhu přes 500 g, nejtěžší prvorozený chlapeček dokonce 595 gramů. Narodilo se pět pejsků a čtyři fenečky. Již u nás byla první kontrola vrhu a závěr zní - velmi krásný vyrovnaný vrh, osm štěňátek je prozatím zařazeno do standartu a jedna fenečka má více korunek na ridge. Máma Banshee vše zvládla na výbornou, je už zase veselá a pyšně svoje miminka kojí. Máme obrovskou radost!

Fotky v co nejbližší době

24. 08. 2018 - Potvrzeno

Na sonografické vyšetření jsem měla s Banshee jít až v pondělí, ale nějak jsem to nevydržela.. Navíc Bandaska je poměrně čitelná, vlastně jsem si jen šla potvrdit to, co již čtyři týdny tuším - je březí a čeká štěňátka. Poslední dny jí začínají pravé "těhotenské" problémy, nechutenství, apatie, lenost, rozladěnost. Naštěstí rychle pominou (stejně jako posledně) a Bandasku budu muset silně krotit v jídle, aby nebyla jako sud :) To všechno známe, to všechno už tady jednou bylo. Co se týká počtu štěňátek, když se pan doktor dopočítal k číslu sedm, dál už jsme nic nezkoumali - prostě jak to vyjde, tak to bude.

Jinak se Banshee má skvěle, denně chodíme ven, vlastně až dodneška byla velmi čilá a pohyblivá, neustále vyžadovala nějakou činnost. Dnes jako když utne - "tak když mi to pan doktor potvrdil, budu se chovat jako pravá nastávající matka" :) a na procházku šla s přezíravou noblesou dámy, která "tak teda půjde, když mermomocí chcete".. Jak jí ale znám, dlouho ta lenost nevydrží, hormony se zklidní a znovu to bude ten můj "pošuk", třebaže s miminky v bříšku.

Začínáme přijímat další návštěvy, jsem ráda, když budoucí majitelé k nám zajedou ještě před porodem. Mají možnost si v klidu prohlédnout holky, chovku, popovídáme jak je vedu, co oni očekávají od svých nových psích kamarádů, prostě témat je mnoho.

Datum porodu byl stanoven na 30. září. Nám nezbývá než se těšit.

Dnešní foto je sonografický snímek a oba budoucí rodiče

top top top

19. 08. 2018 - Zkoušky

Banshee i přes možnou březost vůbec neztratila chuť do práce a poslouchá snad ještě lépe, než dřív. Proto jsme se naprosto bez obav vydaly v sobotu 18. srpna složit vysokou záchranářskou zkoušku dle Mezinárodního zkušebního řádu RH - F LA. Speciál bylo její milované a tolik oblíbené hledání v terénu, doslova a dopísmene vlastně odměna, ne zkouška. Poslušnost měla krásnou, cviky dotažené a dopilované až do konce, možná scházela o trošičku větší rychlost. Ale na cvičáku v tu chvíli bylo téměř 35 stupňů tepla, stín žádný a psi se doslova "pekli". Ne však ridgeback, ten je přece afričan... Pár bodíků nám pan rozhodčí ale ubral. Nicméně v plošném vyhledávání doslova exelovala a figuranty vyhledala i správně označila v čase tři a půl minuty!! Limit na hledání je dvacet minut, přičemž plocha je obrovská, velmi členitá, zarostlá ostružiním a maliním a figuranti byli ukrytí opravdu důkladně. Navíc šílené vedro a bezvětří. Bandaska nezaváhala ani vteřinu, má o pachové práce obrovský zájem a když je možnost spojit ji s lítáním.... Prostě je šikovná. Ve skupině osmi psů se umístila na nádherném druhém místě se známkou výborná - a to všichni ostatní psi byli pracovních plemen (němečtí ovčáci, labrador, retrívr...). Udělala mi radost.

Co se týká březosti, zatím nevím, jeden den si říkám - stoprocentně - a druhý možná, nevím. Počkáme na ultrazvuk. Myslím ale, že nezklame.

Dnešní fotky jsou všechny z výcviku, při zkouškách se nesmí fotit kvůli rušení práce psa a psovoda

top top top

31. 07. 2018 - Bančí a Kubí

V uplynulých dnech navštívil naší chovnou stanici dlouho očekávaný něžný romantik Kubí (Giacobbe Akono) se svojí milou paničkou Klárkou. Bandasku však zajímal jen a pouze první jmenovaný - v okamžiku, kdy jsme oba  komedianty vypustili na louku, začalo dlouhé svádění, laškování, nadbíhání, uhýbání.... a jelikož měli k dispozici poměrně velký prostor, jednu chvíli to vypadalo, že se "posvátný akt" odehraje přímo v lánu brambor... U Banshee jsem pohlídala optimální výši hladiny progesteronu, takže po důkladném "namlouvání" vše dopadlo jak mělo a nám nezbývá nic jiného, než držet palce a věřit. Dle dne krytí by - pokud se vše povede - štěňátka přišla na svět okolo 30. září.

Za dnešní foto děkuji pohotové Klárce, která nejen že správně navigovala milovníka Kubího, ale stihla i pár pěkných snímků. Na poslední fotce oba unavení, ale spokojení :)

top top top

12. 07. 2018 - Banshee

Přesně téměř na den začala Banshee říje. Jelikož má docela pomalý rozjezd, krytí se uskuteční koncem měsíce července. Pokud vše proběhne dobře a Bandaska zabřezne, štěňátka se budou rodit v posledních zářijových dnech. Jak já se těším, to si nikdo nedovede ani představit!!

V srpnu máme s Banshee poslední letošní záchranářskou zkoušku, která byla přesunuta z červnového termínu. Jestli s Banshee nastoupím, zatím nevím, ale i s březí fenkou se má pracovat první měsíc po nakrytí v plném rozsahu tak, jak byla zvyklá dosud. Co si vzpomínám, s její mámou Aišenkou jsem úspěšně složila záchranářskou zkoušku v sutinovém vyhledávání v jejím 28. dni březosti a naprosto v pohodě, na výbornou. Jestli s Bandaskou nastoupíme, zatím nevím, ale je fakt, že tato zkouška neobsahuje skoky - ani do dálky, ani do výšky, jen přivolání, chůzi, aport, odložení a další cviky, co v pohodě může vykonávat i budoucí psí máma. Rozhodnutí padne zřejmě těsně před akcí, podle toho, jak bude Banshee v pořádku a klidu a jak se jí bude chtít pracovat, jinak nepůjdeme. Zodpovědnost především.

Tak nám vše pomalu začíná, zhruba za dva - dva a půl týdne sem přidáme fotky z krytí.

Dnešní foto - Banshee pracovně, vystavující se a na výletě se synem a Keliškou

top top top

06. 06. 2018 - Pohoda na Křemešníku

Banshee říje a následné krytí je takříkajíc již "za dveřmi", nicméně ještě je čas na složení dalších pracovních zkoušek. V sobotu 26. května nastoupila Banshee na záchranářskou zkoušku v terénním vyhledávání dle Národního zkušebního řádu - ZTV 2 . Tato zkouška je vyššího stupně, proto je náročná jak na poslušnost a dovednost na překážkách, tak na samotné hledání v lesním porostu. Pět pečlivě ukrytých figurantů ve dvou terénech (a v prvním terénu se počet figurantů nezná), někteří figuranti mohou také být ve dvouapůlmetrové a větší výšce, horko, naprosté bezvětří, plocha zarostlá ostružiním, maliním, vysokou trávou, šlahouny všude kam se podíváš.... na druhé straně houštiny, do kterých je vidět tak metr, dál ne. Toto všechno musí psi při zkouškách prohledat a navíc v časovém limitu. První hledání ve dne, druhé za husté tmy. Banshee zkouškou úspěšně prošla, vyhledávání ona má opravdu exelentní, přímo na place jí bylo uděleno pětkrát "výborná". Pouze dva psi tentokrát došli do vítězného konce. Bandaska mi udělala velkou radost... Ještě jedna prověrka nás čeká 30. června - tentokrát dle Mezinárodního zkušebního řádu a v červenci je očekávané hárání a pak už jen.... ale nebudu předbíhat, doufám a věřím, že matka příroda vše zařídí k plné spokojenosti.

Minulý týden jsem Banshee již nechala udělat kompletní vyšetření zdravotního stavu, aby byla připravena. Vše dopadlo dle očekávání na výbornou, krmím masem, tak mě zajímaly především poměr hodnot fosforu a vápníku v těle - naprosto v pořádku. Nezbývá nic jiného, než se těšit a těšit :) Dobu čekání vyplníme běháním navolno křemešnickými lesy, plaváním v lesním rybníku a utužováním kondice tak, aby fenka byla skvěle připravena na mateřství.

Dnešní foto - aport z vody, na louce a k nahlédnutí zdravotní výsledky

top top top

12. 04. 2018 - Plánovaný vrh "F"

Plánovaný letošní vrh naší fenky Banshee se blíží, zde je několik informací. Otcem štěňátek se stane Giacobbe Akono z Valdštejnských lip, matkou Banshee Stříbrný vrch Křemešník. Z tohoto spojení očekáváme štěňátka se silnou kostrou, výborným úhlením končetin, s krásnými hlavičkami, pěkným pigmentem a tmavou maskou, zdravé, klidné povahy, s vrozenými pracovními vlohami. 


  Otec Giacobbe Akono "Kubí"
 67cm/42kg, wheaten color, full dentition, dark eyes
HD 0/0, ED 0/0, OCD 0/0, LTV-neg, SA-neg, L7 (normal)
Allergy neg, DCM-neg, Thyroid neg
DM-N/N, JME clear, Ridge gen R/ 
Champion CZ, CKRR, Juniorchampion PL, Best head 2nd pl. at CKRR Cl.Show 2014,2016, Best ridge 3rd place at CKRR Cl.Show 2015, Kandidát na ICH, Champion PL, UA   https://giacobbe-akono-z-valdstejnskych-lip.webnode.cz/biografie

Matka:    Banshee Stříbrný vrch ("Bandaska")
64cm/34 kg, wheaten color, full dentition, dark eyes
ND 0/0, ED 0/0, OCD 0/0, LVT neg
Allergy neg, Thyroid neg
Záchranný pes Svazu záchranných brigád kynologů ČR
Lovecké, záchranářské, sportovně kynologické zkoušky, canisterapie
ZZO, ZZO 1, Bh, Fpr 1-2-3, ZPU-S, ZOP, ZPU-1, ZPU-S, ZZZ, ZTV 1, ZZS -1, ZZP-1, RH-F E, RH-T E, RH-FL E, RH-F A

Doufáme, že nám bude příroda příznivě nakloněna a dočkáme se krásných, nových Křemešníčků.

Dnešní foto - společná, Banshee a Kubítop top top

09. 04. 2018 - Ocenění

Na srdci naší chovatelskou stanici hřeje úspěch na poli pracovním. Vlohy pracovitosti mají všechna štěňátka od nás, je jen na budoucích majitelích, jestli je rozvinou dále. A snaha tady opravdu je! Při vyhlašování výsledků soutěží Klubu chovatelů rhodéských ridgebacků v oblasti práce  za rok 2017 z devíti oceněných jedinců byli čtyři psi ze Stříbrného vrchu. Akin od Terezky, moje Banshee, Cronos Michalky a Deiwos Ally. Máme obrovskou radost z úspěchů našich odchovanců a gratulujeme ke skvělému vedení jejich majitelům.

top

07. 03. 2018 - Aischa

  V uplynulých dnech oslavila naše fenka  Aischa (Aischa Z Krajíčkovy stráně) deset let svého života, Ai, jak jí zkráceně říkám, je můj první pes, moje láska, můj život, moje všechno. Před deseti lety nemohl výběr štěňátka v CHS v Třebíči dopadnout lépe. Ai byla od malička tvárná a velmi poslušná, takže již v roce věku měla složené první kynologické zkoušky a následovaly další a další. Ze všeho nejvíc jí však učarovala záchranařina (ostatně mně také). Aischa má výborný ostrý nos a hledání ukrytých figurantů jí nedělá vůbec žádný problém. Stejně jako stopy, na nichž vždy pracovala skvěle. Ostatně takovou malou stopičku pro radost s velkou noblesou staré dámy odčuchá i dnes. Největší dar však je její povaha. Milá, klidná, přizpůsobivá, mazlivá, prostě ideální rodinný přítel. Děti, zvířata, cizí psi - se všemi je v pohodě, tedy kromě "kočiček". Jakmile vidí kočku, náruživě startuje i přes svůj vysoký věk. Jako matka byla Ai velmi starostlivá a pečlivá, štěňátka od nás odcházela výborně socializovaná, velká, silná a naprosto v klidu schopná samostatného života.

Aischa je zdravá, celý život neměla jediný problém. Snad kromě ulomeného předního zubu, který jsme museli řešit s veterinárním lékařem - našla totiž na našich četných procházkách srnčí shoz a parůžek si donesla domů. Dlouhou dobu byl její nejoblíbenější hračkou.

Pro další život Ai se budeme snažit jí dávat co nejvíc lásky, stejně jako dosud. Všechny tři naše fenky mají maximální možnou dávku pohybu v hlubokých křemešnických lesích, před domem obrovskou louku na lítání a kousek, co by kamenem dohodil, rybník na koupání. Jenom zábavou by se ale holky unudily - práce je pro neméně důležitá. Ai a Keliška spíš už jen rekreačně, Banshee maká v záchranařině na plný plyn. Nejvíc je důležité mít holky u sebe doma, chci, aby měly šťastný život a proto veškeré naše plány do budoucnosti musí být  první řadě sladěny právě se životem našich milovaných zrzeček.

Dnešní foto - Ai v současnosti, v pracovním nasazení a na výstaváchtop top top

06. 01. 2018 - Plánovaná štěňátka

V letošním roce plánujeme na Stříbrném vrchu již šestý vrh štěňat, vrh "F". Matkou se stane naše pětiletá fenka Banshee, krycí pes je již vybrán - Giacobbe Akono z Valdštejnských lip http://giacobbe-akono-z-valdstejnskych-lip.webnode.cz/biografie/. Tento nádherný ridgeback mě zaujal již dávno, stále jsem hledala "pana dokonalého" a stále jsem se ke "Kubímu" vracela. Nakonec slovo dalo slovo a pomalu se můžeme začít těšit... Z tohoto spojení očekáváme krásná štěňátka se silnou kostrou, výbornou stavbou těla, s nádhernými hlavičkami a také s  pěkným pigmentem - ráda bych i s černou maskou,  zdravá, nekonfliktní a s vrozenými geny pro práci a poslušnost. Podle předběžných propočtů by se štěňata narodila na přelomu léta a podzimu, zhruba v září. Doufám, že nám moudrá matka příroda bude nakloněna a naše chovná stanice se dočká dalších krásných přírůstků.

Dnešní foto /děkujeme Klárce/ - Banshee v současné době, krycí pes Kubí a jeho profil

top top top

06. 11. 2017 - Léto na Křemešníku

Po květnovém odchodu štěňátek do nových rodin bylo na Křemešníku chvíli prázdno a smutno. Pěkné zprávy od majitelů našich odchovanců však začaly chodit rychle a pravidelně, se všemi jsme neustále ve spojení a když je trochu času, zajedeme se na bývalá "miminka" podívat. Nutno říct, že máme radost - některá z nich začínají pracovat, jiná dělají potěšení doma, všechna jsou zdravá a v pořádku. Jen tak dál... V domovské stanici jsme se především s Bandaskou vrhly na trénink záchranařiny. Nesmírně jí baví plošné vyhledávání ztracených osob, v lese je jako vítr a její rychlost spolu s vynikajícím nosem nenechává nikoho na pochybách, že by "nenašla". Navíc velmi dobře stopuje. Do dnešního dne máme jen za letošní rok složené tři záchranářské výkonnostní zkoušky, zdaleka však není konec. Druhé dvě holčičky - Aišenka a Keliška s námi na trénink jezdí spíš rekreačně, přece jen na ridgebackovi deset a osm let je už dost znát. Navíc na takovém, který celý život poctivě pracoval. Takže jim dopřávám jen tolik hledání, kolik ony samy chtějí a vůbec je netrápím nějakými svými požadavky.

Z ostatních našich vrhů musím vyzvednout příkladnou práci Terezky s Akinem, který letos absolvoval několik pěkných zkoušek ve sportovní kynologii, a Allu s Deiwosem, za nimiž stojí úspěch ve sportovní i myslivecké kynologii. Z nejmladších se pěkně projevuje Tristan od Jarušky - a to jak v práci, tak i na výstavách. Jsem moc ráda, že tito pejsci mají tak výborné a zároveň ctižádostivé majitele.

Ještě něco málo k plánům - na Stříbrném vrchu se chystá další vrh štěňátek, tentokrát už "F", matka samozřejmě Banshee, otec je již vybraný (brzy se pochlubíme). Teď čekáme na Bandasky říji a jak vše dopadne, dozvíme se v polovině prosince. Pokud podle mých plánů, štěňata by byla zjara, pokud podle plánů Bandasky, tak až příští pozdní léto.

Dnešní foto - Banshee po dnešní úspěšně složené záchranářské zkoušce, Akin ve sportovní kynologii a Banshee s mámou Aišou

top top top

12. 06. 2017 - Ve starých kolejích...

Na Křemešníku se život vrátil do starých kolejí. Odchovna uklizena, vybílena, opět je více času na starší holky - Aišinku a Kelí. V době štěňátek neměly moc aktivit, tak teď jim to vynahrazuji vrchovatou měrou. Banshee začala zpět pracovat v záchranařině, mateřství ji nikterak nepoznamenalo a znovu hledá jako o život. Asi se jí po práci už stýskalo... Co se týká maličkých "éček", chodí nám samé pozitivní zprávy. Tristánek už umí jak aportovat, tak štěkat na povel (samozřejmě obojí úměrně svému věku), Erinka je velmi čistotná a hodná holčička, Dagor se ničeho a nikoho nebojí, Riči (kromě přestavby zahrady) seká latinu... atd. atd. Mám z nich uličníků radost. Tato poslední naše štěňátka byla opravdu úžasná, všichni příchozí byli vždy náležitě uvítáni, olízáni, případně zbaveni tkaniček u bot :), žádný problém v autě, s cizími velkými psy, čistota byla jejich silnou stránkou. Budeme se moc snažit, aby příští vrh Banshee (který plánujeme na léto 2018) byl minimálně stejně vydařený.

Starší Křemešníčci se pěkně reprezentovali na klubové výstavě ve Vysokém Mýtě. Tři z nich dostali ocenění "Pracovní pes roku" a roční Deiwos nejen že minulý víkend složil zkoušku ze sportovní kynologie - ZOP, ale i pěkně vystavoval. Nesmím zapomenout na Akina, frajera z prvního našeho vrhu, má za sebou velmi úspěšně složenou zkoušku ZPU-1. Na cvičáku doslova exeloval a svojí přesnou a precizní poslušností strčil do kapsy všechny ostatní psy pracovních plemen.

Dnešní foto - velký úspěch Deiwose (Écaille Anunnaki + Cailin Od řeky Novohradky) na klubovce ve Vysokém Mýtě, kde získal třetí místo ve třídě mladých a zároveň třetí místo za nejkrásnější ridge, dále úspěšné složení zkoušek Akina a Deiwose, poslední foto Banshee Stříbrný vrch jako nejlepší pracovní pes r. 2016

top top top

22. 05. 2017 - Konečná...

Nastal smutný čas loučení. Štěňátka ze Stříbrného vrchu dosáhla věku, kdy se odchází do nových domovů a ani ona nebyla vyjímkou. Nejprve Enny, vzápětí Elisa, Erinka a další a další. Jedinou útěchou je nám fakt, že jsme vybírali spolehlivé, milé a pro pejsky všeobětující majitele, takže se naši miláčkové budou mít výborně. Však se s nimi ještě uvidím, možná už za tři týdny, kdy máme pravidelné "Setkání Křemešníčků" a malá štěňátka se svými páničky jsou srdečně zvána. 

Z naší chovné stanice letos odcházelo deset odchovanců, z nichž největší Dagor vážil více jak deset kilogramů. Všichni dobře a bez problémů baštili, byli silní, zdraví, veselí a hraví. Čistotu jsme trénovali až do samotného konce, takže majitelé mají ulehčenou situaci již od začátku - stačí si štěně hlídat, někteří z nich si dokonce o vyvenčení říkali škrábáním u dveří. Myslím, že tento vrh byl velmi povedený, štěňata se jevila vzácně vyrovaná, jejich fyzická i psychická stránka byla v naprostém pořádku. Nikdo se nebál lidí, náhodných hlasitých zvuků, dětí i velkých psů, všichni každého nesmírně radostně vítali, jen se jim ocásky míhaly... Je mi po nich opravdu velmi smutno.

S Bančí, která kojila ještě v sedmém týdnu věku štěňat, začínáme více fyzicky pracovat, běhá už u kola a koncem týdne se vrhneme zpět na záchranařinu. Dám jí více jak rok odpočinku, nicméně již teď plánujeme její druhý vrh, náš šestý, na příští léto. A specielně pro mě to bude - pokud matka příroda dovolí - velmi radostná událost, protože si jednu holčičku budu nechávat doma jako pokračovatelku rodu. V současné době - přestože zatím netuším, který ze psů bude tím krycím - máme již tři závazné záznamy na štěňátka. Je to pro mě velká pocta a vynasnažím se, aby další štěňátka na Stříbrném vrchu byla alespoň tak perfektní, jako všechna před nimi.

Dnešní foto - jedna společná, s Terezkou, a sladký spánek

top top top

14. 05. 2017 - Poslední týden

Křemešníčkům zítra začíná poslední týden v rodném domově. Ten uplynulý byl plný událostí a nových zážitků - od čipování, tetování, očkování, návštěvy v mateřské škole, návštěvy v dílně na výrobu štětečků až po různé výlety autem do lesa, na louky atd. atd. Také návštěvy nebraly konce, přivítali jsme i milé hosty z Jihlavy s naší odchovankyní Růženkou. Prckové se velikého psa vůbec nebáli, spíš Růženka měla jejich řádění brzy dost.

Co se týká stravy, štěňátka jsou již naučena na suché nemáčené granule (vždy se ale musí podat dostatek vody), ráda baští tvaroh, žloutek, vařené maso s přílohami a nejoblíbenější - ostatně jako u všech vrhů . je kozí mléko z biofarmy Krasolesí. Dobře přibývají na váze, nejtěžší pes je Dagor, který má více jak osm kilogramů. Ostatní ho ale zdatně dohánějí. Důsledně trénujeme čistotu, potřeba se koná většinou venku - v noci na položené podložky k tomuto určené. I když, pravda, občas se ještě nějaká loužička objeví vedle... ale to všechno se brzy napraví.

Všechna štěňátka jsou rezervována, noví páníčci je neustále jezdí obdivovat a moc se na ně těší. Horší bude loučení - člověk si na tu bandu zvykne a najednou bude prázdno.... Nejblíže zůstane Erinka v Pelhřimově, nejdále odjede Thessa - do Bratislavy.

Dnešní foto - ústečtí záchranáři k nám jeli na výcvik, takže se zastavili.... , mateřská škola a Růženka se smečkou

top top top

04. 05. 2017 - Rostou jako diví...

Štěňátka od Agara a Banshee jsou už pořádně veliká. V pondělí, což byl den ukončeného pátého týdne, měli téměř všichni víc jak pět kilogramů. Hodně, dobře a často rádi jedí (první krmení začíná již ve tři ráno, což je opravdu masakr). Krmíme už normálně granulemi Acana, ovšem namočené v kozím mléce, dále masíčko - povařené zatím - hovězí, telecí, drůbeží, králíka a trochu příloh. Je pravda, že ty přílohy jdou na řadu až naposled, prvně se vybere maso... Jsou to vykukové. No a mamka Bančí ještě dvakrát denně přikojuje, ovšem mlíčka od ní samozřejmě už není tolik.  Od včerejčka jsme jim také zpřístupnili zahradu, je již teplo a tak pobíhání venku a zkoumání všech nových věcí nebere konce. Zvídavá, veselá, hravá štěňátka.

Z důvodu nemoci paní Dvořákové, která měla zamluvenou a zarezervovanou Elu Nerissu, se tato fenečka uvolnila pro případného dalšího zájemce. Je zatím standartní (druhá kontrola vrhu bude příští týden), veliká, silná, nebojácná a nesmírně kontaktní fenečka. Hledáme pro ni novou milující rodinu.

Příští týden v úterý přijede pan doktor - dnes nám byla přidělena tetovací čísla, takže budeme tetovat a očkovat (druhé odčervení již štěňátka absolvovala tento týden). Pak se štěňátka definitivně rozdělí na standart a nestandart. No a na čtvrtek za dva týdny je již nahlášen první odchod. Do té doby ovšem musíme stihnout ještě spoustu věcí - návštěvu lesa, školky, továrny na štětce atd. atd., což zahrnuje také několik jízd autem (jednou jsme již jeli a naprosto bez problémů). Zatím mi moji milovaní černí čumáčci dělají jen samou radost.

Dnešní foto - volná Ela Nerissa (původně červená károvaná stužka, nyní červeno-černý obojek), nesmírně fotogenický Eddie Dagor (zelený) a poslední je s mamkou Banshee

top top top

24. 04. 2017 - Štěňátka

Čtvrtý týden

U štěňátek nastala velká změna. Už ve čtvrtek po kojení se nespokojeným vřískáním domáhala dalšího přídělu, takže jsem musela nasadit kaši i jako hlavní jídlo. Výborná je Canina, doporučila mi ji jedna velmi známá úspěšná chovatelka, štěňátkům velmi chutná a po jídle jsou napucnutí jako cvalíčci. Vzápětí přišla druhá změna - rozmontování porodního boxu, nový pelíšek a hlavně - počátek nácviku na čistotu. Samozřejmě, že s takto malými pučmelounky je to hlavně boj o výdrž - vydržím já čekat v předklonu a při prvním náznaku "potřeby" štěně uchopit a přenést na určené místo, nebo vydrží oni mě tak dlouho nechat číhat, až se otočím - v tu chvíli je loužička na podlaze. Někteří jedinci pochopili ihned, co po nich chci, někteří jsou malá zlobítka, která budou potřebovat větší péči. 

Noví páníčci se jezdí dívat a obdivovat, štěňátka skutečně krásně rostou, nejtěžší Ediie Dagor má přes čtyři kilogramy. Ostatní však tento náskok zdatně dotahují. Máma Banshee kojí již jen třikrát denně, vždy jedno kojení a jedna kaše. Pomalu se dostává zpět do formy, je čilejší, odpočatější, ne tak unavená. Jsem ráda, že mateřství u ní probíhá v naprostém pořádku, brzy vytáhneme kolo.... a brzy začneme zpět se záchranařinou.

Nyní se čeká na přidělení tetovacích čísel, v šestém týdnu věku naočkujeme (odčervení máme úspěšně za sebou), natetujeme a samozřejmě štěňátka očipujeme, aby se jim mohl vystavit Europas. Vše uteče jako voda. Jediné, co nás trochu zlobí, je počasí - zahrada a pro štěňátka její velká tajemství a záhady zatím musí počkat. Snad ne dlouho...

Dnešní foto - učení na nový pelíšek, oranžová Enny Eno Nunno s "polštářkem" a Tristan s Eli spokojeně odpočívající

top top top

17. 04. 2017 - Třítýdenní Křemešníčci

Štěňátka na Stříbrném vrchu utěšeně rostou, dělají nám velkou radost. Již brzy budeme likvidovat porodní bednu a malé ďáblíky vypustíme do terénu. Zatím chodí velmi nejistě, jejich chůze docela dost připomíná kymácivou chůzi malých krokodýlků, ale oni nám už hodně brzy ukáží, zač je toho loket... :) Největší zelený kluk - tedy Eddi Dagor, jak si ho pojmenovala budoucí panička, má ve třech týdnech více jak tři kilogramy váhy. Mamčino mlíčko jim už nemůže stačit - dohromady váží téměř 30 kilogramů - takže jsme začali přikrmovat štěněčí kaší Canina. Upřímně řečeno - kaše je zatím všude, v bříškách jí skončí sotva polovina namíchané dávky. Ale apetit je obrovský. Tuhle "žravost" zdědili po mámě Bančí, ale není vůbec na škodu, k výcviku poslušnosti bude sloužit naprosto dokonale.

Všechna štěňátka již dva týdny po narození měla svoje nové majitele. Vybírali jsme naprosto zodpovědně, vy odmítnutí se na nás nezlobte, ale už jsme takoví: pro svoje odchovance hledáme skutečně ty nejlepší možné domovy. Většina Křemešníčků poputuje na Moravu, jedna holčička na Slovensko, nějací ku Praze... a všichni se určitě budou mít úžasně.

Teď už jen čekáme na teplé počasí, abychom mohli stádečko pustit na zahradu. Devastace brzy začne......... ale co, prozkoumat se musí naprosto všechno. Jak je zábavné hrabání, jak chutnají borůvky, mladá travička se také krásně vyškubává, a další a další věci. Je radost všechny pozorovat.

Dnešní foto - zatím ještě půlnoc v porodní bedně a blaženě rozvalení po jídle,  Ediie Dagor a EnjoyTristan s Ebony Thessou

top top top

05. 04. 2017 - Je nám deset dnů

Na Křemešníku utíká čas jako splašený. Štěňátkům je už deset dnů, krásně přibývají na váze - někteří z nich svoji váhu zdvojnásobili již sedmý den po porodu, ostatní osmý - a dnes už mají všichni více jak kilogram váhy. Máma Banshee vzorně kojí a o miminka se pečlivě stará. Nepustit jí chvíli do porodní bedny si hodně bere - chodí, píská, hrabe, prostě svoje děti hledá všude, a když jí říkám, že si také musí odpočinout, vůbec mě nebere na vědomí. Ach bože, kdepak je ta její vzorová poslušnost!! :) Co nevidět k nám začnou jezdit zájemci o svoje nové psí společníky. Kromě rozjednané růžové holčičky nám zbývá poslední fenečka volná k prodeji - károvaná červená stužka. Všichni ostatní své páníčky již mají. Zodpovědný výběr nových majitelů nám dává záruku, že se štěňátka ze Stříbrného vrchu budou v životě mít přímo královsky :)

Společné foto a zatím poslední volná holčička

top top top

01. 04. 2017 - Štěňátka

Našim štěňátkům je necelý týden, velmi dobře rostou, krásně baští, vzorná a pečlivá maminka Banshee se o ně krásně stará. Z porodního boxu vychází na nezbytně dlouhou dobu pro vyvenčení, jinak se ani nehne... Další moje holky, zvědavá Keliška a babička Ají chodí zatím okukovat, specielně Keliška si nenechá nic ujít. Jakmile štěňátka začnou chodit, určitě budou všichni velcí kamarádi. Jelikož na sekci Štěňata na těchto webovkách se usilovně pracuje, ale ještě není úplně hotová, fotky miminek najdete zde na aktualitách. Program mi nedovolí dát víc jak tři fota naráz, tudíž začneme postupně....

Kluci - zelenožlutá stužka (rezervovaný), káro fialová stužka (rezervovaný) a tmavě modrý (rezervovaný)

top top top

01. 04. 2017 -

Další tři fotky:

kluk zelený (rezervovaný), holčička růžová (rezervovaná), holčička káro červená stužka (rezervovaná)

top top top

01. 04. 2017 -

Fotky tří holčiček:

žlutá stužka (rezervovaná), oranžová stužka (rezervovaná), světle modrá stužka (rezervovaná)

top top top

01. 04. 2017 -

A poslední foto:

holčička bílá stužka (rezervovaná)

top

28. 03. 2017 - Štěňátka

V noci na 27. března se na Stříbrném  vrchu narodilo deset krásných malých Křemešníčků, čtyři pejsci a šest feneček. Porod mamky Banshee byl naprosto bezproblémový a hlavně rychlý - poslední čtyři štěňátka se rodila v půlhodinových intervalech. Porodní váhy vesměs 500 gramů, jen jedna fenečka (žlutá stužka) je drobná a jemná - při narození vážila 330 gramů. Máma Banshee se okamžitě ujímala svých povinností, překusovala porodní šňůry a vylizováním čumáčků zbavovala svoje miláčky plodové vody. Mě zbývaly už jen ty příjemnější povinnosti - štěňátko zvážit, zjistit pohlaví, prohlédnout, co se týká zdraví, a vybrat barvu stužky na krček. Všichni jsou zdraví, nádherní, Banshee vzorně kojí a ošetřuje, máme obrovskou radost. Co se týká rezervací, pejsci jsou již beznadějně zadáni, k prodeji zbývá posledních pár feneček. V případě zájmu mne můžete kontaktovat - dana.havova@seznam.cz, uvítáme pouze opravdové, seriozní zájemce.

Dnešní foto - první společná, naši kluci, příprava na kojení a jeden z pejsků

top top top

21. 03. 2017 - Naše kráska

Už jen na prstech jedné ruky by se daly spočítat dny, které nás dělí od porodu Banshee. Ačkoliv pěkných pár kilogramů fenka přibrala, pořád je to kočka a navíc je stále velmi pohyblivá. Vycházky minimálně třikrát denně, do lesa, na louku, k rybníku - dneska jí mimořádně zajímaly plovoucí kachny - jen moje oči všude a důrazný zákaz jí odradil od úmyslu se k nim vydat... Doma pečlivě trénujeme návyk na porodní bednu - i když - toto není moc potřeba. Moje starší fenky se začínajícím porodem samy odcházely do odchovny, nebylo nutné jim nic říkat ani ukazovat. Počítám, že Banshee na tom bude stejně. Pro štěňátka je všechno připraveno, pan doktor o nás také ví a bude na telefonu, takže už zbývá Banshee do finále popřát hodně sil a hlavně všem hodně zdraví.


top top top

24. 02. 2017 - Březost Banshee potvrzena!

V uplynulém týdnu jsme s Banshee absolvovaly ultrazvukové vyšetření, aby se potvrdila či vyvrátila její případná březost. Nakonec jsem tam ani nemusela chodit, Banshee byla už týden po krytí velmi čitelná - vše nasvědčovalo tomu, že se krytí povedlo. Změnily se jí chutě a hlavně přestala být tak šíleně žravá - jakmile se k misce přibližuje běžnou chůzí, není ve své kůži. Za normálních okolností totiž po povelu "můžeš" následuje raketový start, kdy trhá parkety... Co se mi na ní ještě nezdálo, byla její opatrnost a i když mě i smečku neustále vybízí ke hře padnutím na přední packy, je vidět, že mrštnost a hbitost trošku zmizela. Pan doktor mi jen potvrdil, co jsem tušila - Banshee je opravdu březí. Štěňátka by se měla narodit zhruba okolo osmadvacátého března. Dnes Banshee dokončuje čtvrtý týden březosti, ještě stále cvičíme. Záchranařina a hledání jí hodně baví, nakonec vše bude moci zúročit začátkem července, kdy nastupuje na těžkou dvojkovou sutinovou zkoušku. Postupem času ale cvičení úplně vynecháme a bude se jen chodit na zdravotní procházky...

Na štěňátka se velmi těšíme, odchovna je v plné pohotovosti. Hlavně aby všichni byli zdraví, krásní - to budou určitě.

Dnešní foto - porodna a odchovna štěňátek a dvakrát z výcviku

top top top

03. 02. 2017 - Plánovaná štěňátka

První krok k očekávaným letošním štěňátkům je již úspěšně za námi. Před dvěma týdny k Banshee přijel nádherný a pohodový pes s ještě pohodovější paničkou - Agar s Adriankou. Výše progesteronu v krvi u Banshee signalizovala optimální dobu krytí, nic nebránilo tedy tomu, abychom naše miláčky vypustily do terénu. Agar se do Banshee zakoukal již po prvním pohledu, co zakoukal, doslova se zamiloval. Vůbec na nic nečekal a po malém proběhnutí bylo po akci. Další večer jsme jim umožnily ještě jedno setkání, tentokrát Banshee už laškovala jako pravá dáma a Agárka pěkně prohnala, po cestě i po zasněžené louce. Nicméně i překrytí se velmi povedlo, zkušený Agar s ničím nemá problém a svoji "práci" odvedl důkladně. Nyní počkáme zhruba 20 dnů na sonografické vyšetření, nakolik bylo setkání úspěšné.

S Banshee dál normálně trénuji, první týden po krytí měla klid, ale tento týden jsme již zahájily záchranářské práce tréninky v sutinách, zítra jedeme na lavinové hledání a příští týden znovu sutiny, tentokráte v jiném prostředí. Banshee se na práci po měsíční odmlce hodně těší, hledá rychle a dobře. Co se týká případné březosti, zatím na ní žádnou změnu nepozoruji, snad jen změnu chutí - dříve tolik odmítaný lesní med od souseda včelaře včera olizovala s náramným gustem. Necháme se překvapit.

Dnešní foto - krásný krycí pes Banshee Agar. http://www.agar.sk/agar-chibale-habbebah-of-shingamonga/   a poslední fotka je momentka z jejich namlouvání.. :)

top top top

29. 11. 2016 - Plánujeme štěňátka

Na Stříbrném vrchu byl v poslední době nejdůležitější úkol vybrat pro Banshee vhodného krycího psa. Jelikož je to fenka nejen velmi krásná, ale i nesmírně pracovitá, pohodová a milá, naše přání bylo najít psa stejných či podobných vlastností, tak, aby výsledek - štěňátka - byl co nejlepší. Což se povedlo na více než sto procent... Všechny tyto vlastnosti vrchovatou mírou splňuje  slovenský pes Chibale Habeebah of Singamonga - Agar. Agar pochází z dvanácti štěňátek (1x multikorunka) ze spojení slovenské matky Habeebah Asilia Löwenschwanz a belgitského otce Chitonga Gombe. Je to pes výborných exteriérových proporcí s úžasně vyrovnanou a přátelskou povahou bez nejmenšího náznaku agresivity. Z jeho výstavních posudkových listů se můžete dočíst: výborná hlava, výborná horní a dolní linie, výborné předhrudí, výborné přední i zadní úhlení, výborný pohyb v technice i dynamice. Agar je mezinárodním šampionem a ve svojí sbírce má 14 titulů dospěleného šampiona z deseti zemí.  http://www.agar.sk/agar-chibale-habbebah-of-shingamonga/   Podle propočtů by Banshee říje měla začít v lednu, takže štěňátka - pokud matka příroda dovolí a vše dopadne dle očekávání, by měla přijít na svět zjara příštího roku.

Banshee ještě letos dokončila pár úkolů, které jsme měly spolu naplánované zejména v záchranařině - nejdříve pracovní výcvikový tábor na Šumavě, následovaly složené zkoušky jak v sutinovém, tak plošném vyhledávání. Vše s výborným výsledkem. Hledání jí velmi baví, její trysková prohledání nepřehledného, hustě zarostlého terénu v lese jsou pověstná... Všechnu tuto přípravu určitě zúročí v ostrém hledání.

Dnešní foto - z výcviku, Banshee a upoutávka na vrh "E"


top top top

29. 08. 2016 - Jak rostou

Štěňátka od Káji a Kelišky krásně rostou, niže je uvedený odkaz, kde se všichni můžete přesvědčit... Přes léto jsme absolvovali návštěvy u našich odchovanců - všude jsme byli velmi spokojeni, miláčci jsou velicí, silní a hlavně poslušní a nebojácní. Páníčci s nimi absolvují všemožné výlety a túry (Mona v ZOO, Růženka na Slovensku, Aisha dokonce v Chorvatsku...). Jsme rádi, že vybírání zodpovědných majitelů tentokrát klaplo na sto procent.

Co se týká domovské stanice, Aišenka zaslouženě odpočívá, Keliška naopak je znovu divoch divochů - a je zpět v naprosto perfektní formě, vůbec by se nepoznalo, že ještě před pár měsíci vytrvale kojila hordu nenasytů. No a Banshee zatím pilně pracuje, ještě má před sebou pár záchranářských zkoušek. Zároveň však pro ní vybíráme krycího psa. Podle propočtů by její říje měla začít na přelomu roku, tzn., že příští časné jaro - pokud mocná matka příroda dovolí - můžeme na Stříbrném vrchu čekat další psí miminka. Moc se těšíme.

Dnešní foto - jedna pracovní ze záchranařiny (Banshee), krásná Keliška a moje oblíbenkyně Růženka (Rosie)

http://stribrnyvrchkremesnik.rajce.idnes.cz    zde najdete album štěňátek od Kelišky a Káji

top top top

20. 06. 2016 - Znovu do práce

Jsou pryč... nejlepší štěňata, co kdy u nás byla, s tou nejsenzačnější psí mámou na světě. Keliška se opravdu o svoje miminka starala tak vzorně, že jsem si kolikrát říkala, ať už to nepřehání. Do osmého týdne - vlastně do odchodu ještě kojila, starala se o jejich čistotu olizováním (i když malí nezbedníci uhýbali všude, jak jen to šlo), vychovávala, hrála si s nimi... Aišenka taková nebyla. No už je to všechno za námi. Štěňátka mají milující rodiny,  chodí nám samé pozitivní zprávy a Růženka naše milá, ta se už také má královsky - třebaže začátek života v nové rodině nebylo zrovna to nej, co jí mohlo potkat. Byla sice milovaná z celého srdce páníčkem a synkem, avšak paní domu neunesla péči o štěně a nezbývalo, než rychle zasáhnout a po pěti dnech Růženka putovala nejdříve zpět do domovské stanice a po aklimatizaci (která proběhla opravdu za pár minut) byli na řadě jihlavští náhradníci. A už je dobře.....

Na řadě je zase trochu práce - s mojí nejmladší Banshee jsme rovnýma nohama skočili do zkouškového klání - po minimální přípravě Banči v sobotu nastoupila na vrcholový stopařský speciál FPr 3 dle Mezinárodního zkušebního řádu. Základy stopování měla velmi dobré, tak jsem si říkala - asi to tam bude - a bylo... Zkouška úspěšně složena, pokračovat budeme v záchranařině. Radost mi udělal i Akinek s Terezkou - jejich ZZO neměla chybu, takže letos Akin už druhá zkouška z výkonu. Jen tak dál!! Nesmím zapomenout ani na Beu Erriciu (Sheilu), která složením loveckých zkoušek získala titul Šampion práce. Křemešníčci jsou jednoznačně velmi šikovní!!

Dnešní foto - z nových domovů Dax, Dara se svou malou velitelkou a zkoušky - Terka s Bančí a Akinem

top top top

30. 05. 2016 - A zůstaly jen tři...

Je to tady. Nastalo veliké loučení s miláčky, první odjížděla ve čtvrtek hnědonosá Aišinka, vzápětí za ní Elzinka, v pátek druhá Ají a v sobotu byli na řadě kluci - Dax a Deiwos. V neděli jsem se rozloučila s Růženkou a s Monou. Zůstaly poslední tři holčičky, které tu zaplaťpánbůh budou až do příštího víkendu. Pak už osiřím nadobro... První zprávy z nových domovů vyznívají velmi pozitivně, štěňátka si rychle zvykají, jsou veselá, hravá a dobře baští. Byl to čtvrtý vrh u nás na Stříbrném vrchu a maximálně jsem se snažila (vlastně celá moje rodina a široké okolí) dát štěňátkům do života ten nejlepší základ, jaký mohla dostat. Je pravda, že se člověk učí - vrh od vrhu vím víc, co a jak dělat a letos ke všemu přispěl ten fakt, že se štěňátka narodila zjara a od útlého věku mohla chodit ven, do přírody - což v áčkách a béčkách dost dobře nešlo - byly to lednové vrhy. Okolní svět mimo odchovnu dá štěněti hodně navíc, jsou víc otrkaná a jen tak ničeho se neleknou. Velmi dobré na socializaci byly naše návštěvy, ať už ve školce, v dílně na štětce, v lese, na louce... nejen zvykací jízdy autem, ale i noví lidé, děti, prostředí - to všechno se na štěňátkách podepsalo v kladném slova smyslu. Už nikdy nebudu plánovat vrh na zimu.

Dnešní foto - za které moc děkuji profesionálce Anetce - dám postupně, jak šla štěňátka na řadu, protože nelze vybrat nejhezčí - všichni jsou nádherní..... celé album bude zveřejněno na v sekci "štěňata" a na fb

Deiwos, Aišenka a Darinka

top top top

24. 05. 2016 - Odchod se blíží..

V pátek dovrší štěňátka osm týdnů věku, což znamená, že se budeme loučit. Po kontrole vrhu minulý čtvrtek se paní zájemkyně o Darinku rozhodla si ji nevzít, jelikož se u fenečky objevila malinká třetí korunka na ridge. O náhradníky nebyla nouze, krásná Dara bude bydlet ve Frýdku-Místku u nových milujících majitelů. Všechna ostatní štěňátka zůstala u původních majitelů a už plánujeme přesné dny odvozu. Bude mi velmi smutno.

Minulý a tento týden jsme opět hodně socializovali, uskutečnili jsme výlet do lesa, do rozkvetlého sadu bez plotu (což byla docela sranda....), navštívili jsme i mateřskou školu. Všude se štěňátka chovají velmi přirozeně, nebojácně, vesele běhají a šťastně mávají ocásky. Bez nadsázky můžu říct, že tyhle Kelišky a Káji děti jsou ta nejlepší psí miminka, která u nás na Stříbrném vrchu byla. Máma Kelí se o ně poctivě starala, ještě i dnes vlastně lehce přikojuje a pořád štěňátka opečovává. Dobře a s chutí baští, jsou velká a silná. Největší Darinka má víc jak osm kilogramů, ale úspěšně jí dohání Sára i Elza... Na čistotu se naučila velmi rychle,  v noci na podložku a ve dne chodí ven. Loužičky žádné. Prostě jsou to moji šikulkové... a ty tři hnědonosé holčičky, které jsem ze začátku podezírala, že jsou dost jiné - ty se vykrásnily tak, že jsou ozdobou našeho vrhu. Od těch jejich líbezných čumáčků se nikdy nemůžu odtrhnout.

Dnešní foto - pár hnědných puntíků v lesní dálavě, návštěva MŠ a tři karamelky...


top top top

19. 05. 2016 - Kontrola

Uplynulé dny znamenaly pro štěňátka mnoho nových věcí. Krom výletů za mazlicími tetami a naopak návštěv mazlicích tet u nás, další socializace a zvykání na různé věci a podněty, se musel na celou ridžbečí nadílku přijet podívat pan doktor. Ze všeho nejdříve zkontroloval zdravotní stav každého jedince, následovalo tetování, očkování a nakonec čipování. Malí broučci se drželi statečně, nikdo nějak výrazně neprotestoval a tím pádem byla štěňátka připravena na kontrolu vrhu. Po důkladné prohlídce známe závěr - osm štěňátek standartních a dvě nestandartní se třemi korunkami na ridge. Nádherný výsledek, jsme moc šťastní!! Mamka Keliška a táta Kája mohou být na svoje děti hodně pyšní - krásné dlouhé ridge, vzorné nůžkové skusy, téměř žádná bílá barva, hezoučké hlavičky, pěkné silné kostry a ukázkové kompaktní tlapky. Vzácně vyrovnaný pěkný vrh.

S budoucími majiteli již domlouváme datumy odběrů, bude mi velmi smutno. Tato Keliščina štěňátka se velmi rychle naučila na čistotu, v celé odchovně není jediná loužička - ve dne chodí ven a v noci na připravenou podložku Jsou velmi kontaktní, nebojácná, každou návštěvu vítají mávajícími ocásky, hned se sbíhají a nejraději všichni naráz by se chtěli chovat. Zas na druhé straně kdo přijde s tkaničkami na botách, většinou odchází bez nich....

Dnešní foto - milá návštěva Terezky a Katky, návštěva u mazlicích tet a nevinné hry...

top top top

09. 05. 2016 - Začínáme šestý týden

Štěňátka nám doslova rostou před očima. Víc jak čtyři kila pro Daru, téměř čtyři pro Deiwose, Daxe, Aishu jednu i druhou, Sáru.... mohla bych pokračovat. Počasí konečně dovolilo otevřít venkovní výběh a to je panečku radosti! Hned tunel, hned zkoumání pampelišek, pobíhání sem a tam a samozřejmě hry, dovádění a pranice mezi sebou. Mamka Keliška se snaží usměrňovat, ale jelikož neustále smečku částečně kojí, malí raubíři se jí hned věší na cecíčky a ona moudře ustupuje. Všichni mají zoubky, drápky sice pečlivě zastřihujeme, ale i tak... navíc Kelinka má slabých třicet kilo a celá horda už jí váhově předehnala. Páníčci přijíždějí si svoje budoucí parťáky prohlédnout a pomazlit se s nimi, v neděli se u nás vystřídala dokonce i celá dědina - v jeden moment nebyl nikdo z pejsků na zemi, všichni v náručí. Do toho samozřejmě "lufťáci" tůrovali svoje sekačky a motorové pily, soused vedle sekal dříví... no klidu ani trošku. Ale toto všechno je potřeba pro dobrou socializaci. Štěňátka jsou nebojácná, nelekají se, každého příchozího vítají a ráda se hladí. Jsou úžasná.

Sobota pro nás byla velmi úspěšná pracovně i výstavně. V Lanškrouně se konala Klubová výstava KCHRR, kde jsme s velkou slávou převzali tři poháry za "Pracovního psa roku", dále při samotných výstavách zazářila Banshee (třída pracovní - V1 CAC), Bea Erricia (třída pracovní V2 - res. CAC) a Akin (třída pracovní V3). Moc děkuji za krásnou  reprezentaci Stříbrného vrchu Míchalce a Terezce.

Dnešní foto - Deiwos zkoumá tunel, Banshee s oceněním a Akin, Bea Erricia a Banshee na výstavě

top top top

02. 05. 2016 - Naši cvalíci

Jelikož mi miláčci rozbořili krabici, ve které jsem je dosud vážila /čtyřkilová Dara jí rozsedla :) /, denní zaznamenávání váhy skončilo a přírůstek se bude zapisovat pouze jednou týdně. Tuhá strava našim odchovancům velmi svědčí, denní menu zahrnuje maso, srdíčka, kozí mlíčko z biofarmy Krasolesí, tvaroh, žloutek od sousedových slepiček atd. atd. No a samozřejmě dvakrát denně povinně granulky, už je chroupají suché a náramně se při tom baví. Já už méně, protože granule potom vymetám úplně všude... Začal nácvik na čistotu, všichni pochopili velmi rychle a už jen ojediněně utírám v odchovně loužičky. Stále však čekáme na teplé počasí, zahrada je připravená, tráva posečená, ale na tak mladá štěňátka je pořád zima.

Co se týká zájemců - štěňátka jsou rezervována, páníčci si je neustále jezdí prohlížet a pomazlit se. Máme z nich radost, vybírali jsme zodpovědně a tak doufáme, že se naši svěřenci budou mít nejlépe na světě....

Dnešní foto - spící macík Dara, detail hlavičky Aishy a nácvik čistoty

top top top

24. 04. 2016 - Tři týdny

Na konci třetího a začátku čtvrtého týdne nastaly u štěňátek velké změny. Mamka Keliška už nestačí všechny žroutíky krmit, takže se přechází na tuhou stravu: Ve čtvrtek a pátek nejdříve kašičky, v sobotu piškoty se štěněčím mlíčkem a tvarohem a dnes už rozmočené granulky opět s mlékem. Někteří uličníčci se hnali k misce jak utržení, někteří váhavě a jsou i tací, kteří do misky jen lehce strčí čumáček a pak čekají na mléko od mamky. Jenže to nejde a nejde a tak se pomalu a velmi váhavě také pustí do předložené stravy. Ovšem "na dlouhý zub", jak říkám já. Brzy však všichni pochopí, že mléko už nestačí a růst se musí. Nejtěžší štěňata - fialová a bílá - už váží více jak dva a půl kilogramu, další mají také více jak dvě kila. Rostou velmi pěkně, jsou to cvalíci. Teď už jen čekáme na teplé počasí, aby štěňátka mohla konečně ven na sluníčko a na vzduch.

Dnešní foto - s mamkou Keliškou, kojení a první ochutnávka kaše

top top top

18. 04. 2016 - Dnes poprvé

Dnes štěňátka poprvé ochutnala "umělé" mlíčko z lahvičky. Kelinka sice pořád statečně kojí, ale těch hladových krčků je moc a navíc jsou už všichni pěkně velicí a těžcí, takže když se na drobka mámu navalí víc jak šestnáct kilogramů živé váhy, má toho dost... Musím říct, že si všichni vedli výborně, ovšem nejlepší a nejšikovnější je žlutá holčička litoměřická. Uchopila lahvičku do tlamičky a sála a sála, jako kdyby v životě nedělala nic jiného. Za chviličku bylo vypito a ona se ještě mlsně rozhlížela, kde je nášup... Přikrmovat budu asi tři-čtyři dny a pak už budeme pomalu přecházet na kašičky, pak na granulky a různá masíčka. Štěňátka jsou dobří jedlíci, myslím, že jim to nebude dělat žádný problém. Začínají chodit, chůze je jistější a jistější a také si začínají hrát a okusovat se. Brzy s nimi bude legrace. Bančí má již povolené návštěvy u porodní bedny - Kelí ví, že jí miminka nevezme a tak je klidná. Aišenka zatím nesmí nic, je to zasloužilá matka a tak přece jen... snad aby je neodloudila, myslí si Kelí.

Všechna štěňátka dobře prospívají a přibývají na váze. Nejtěžší hnědonosá holčička se zelenou stužkou atakuje hranici dvou kilogramů, je to macek. Ostatní mají tak 1600-1700 gramů. Jsou krásná.

Dnešní foto - krmení, útěk z porodní bedny a Terezka se slečnou Růžovou

top top top

13. 04. 2016 - Dva týdny života

Křemešničtí salámci - tedy štěňátka - se mají velmi dobře. V úterý ráno jako první otevřela očička slečna Oranžová, vzápětí další a do večera viděla štěňátka všechna. Také se už začínají stavět na nožičky, i když chůze (pokud se vrávorání ze strany na stranu vůbec dá nazvat chůzí) je zatím poněkud nejistá. Mamka Keli vzorně kojí a o štěňátka se dokonale stará. Ani náznakem se nestalo, že by si na některé nedopatřením lehla - specielně v noci tak dlouho jemně píská a přivolává mě, dokud nevstanu a zpoza zad jí uličníčka nevytáhnu, aby se mohla v klidu položit na bok. Nutno ovšem podotknout, že "jemné pískání" se k ránu po probdělé noci zdá spíš jekotem tovární sirény...

Kromě dvou hnědonosých holčiček a holčičky růžové máme všechna štěňátka závazně rezervována. Zájemci se jezdí dívat, zatím se štěňátky ještě moc legrace není, no tak alespoň pomazlit a podívat se, jak rostou a vyvíjejí se. Já také pečlivě sleduji - a nejvíc právě ty hnědonosé. Je to premiéra v našich vrzích, nikdy jsem takové štěňátko ani neviděla, natož abych ho měla doma. Holčičky jsou ale nádherné, mají jednolitou plavou barvu a ani chloupek černý. Budou z nich krasavice.

Dnešní foto s mamkou Kelí a holčičky žlutá a fialová

top top top

07. 04. 2016 - Po prvním týdnu

Na Stříbrném vrchu vládne klid a pohoda, štěňátka se mají dobře - maminka Keliška se o ně vzorně stará, pečlivě a vydatně kojí a zatím žádná z ostatních fenek v rodině nesměla do porodní bedny ani nakouknout. V odborných knihách se píše, že do osmi-devíti dnů věku mají štěňátka při dobré mléčnosti feny zdvojnásobit svou váhu... tak to Kelinka splňuje na sto procent, tu mléčnost... dnes sedmý den jsou za dvojnásobkem porodní váhy všechna. Vede hnědonosá krasavice se zelenou stužkou, je jednoznačně největší. Vede vlastně od samého začátku, byla ve vrhu nejtěžší. Jednotlivě představená štěňátka budou v nejbližších dnech v sekci "Štěňata".

V neděli přijede první zájemkyně vybrat si fenečku, vzápětí další a další.... Téměř všichni už u nás byli, někteří ještě v době, kdy ani nebylo nakryto, ale oni přesto přijeli - prohlédnout chovku, odchovnu, moje fenky, popovídat si jak pracujeme, jak je vedu... takže přehled o budoucích zájemcích už určitě nějaký mám.Na všechny návštěvy se těšíme.

Dnešní foto - společná valná hromada, opečovávaný pan "Modrý" s bílou hvězdičkou a společně s maminkou


top top top

03. 04. 2016 - Třídenní...

Třetí den života štěňátek na Křemešníku - v podstatě nic nového. Pijí, spí, občas popolezou a vzápětí znovu usínají. Všechna štěňátka po včerejším mírném přírůstku dnes přibrala výrazně, obě hnědonosé holčičky, které byly při porodu největší, skoro 60 gramů. Mamka Keliška se o svoje potomky stará víc než vzorně, kojí, olizuje, ošetřuje zadečky a dělá všechno potřebné. Venčit jí musím skoro násilím. Druhé holky ze smečky se k novorozeňátkům nesmí na krok přiblížit. Což Bančí, té tahle valná hromada válečků zatím nic neříká, ale Ajšinka by se chtěla podívat - zkusila to pouze jednou.... a byla vyhnaná až na zahradu. Kelí se prostě kromě mě a páníčka s nikým o děti zatím dělit nebude.

Co se týká jednotlivých štěňátek, fota uděláme v průběhu týdne, až trošku povyrostou a výrazněji se projeví. Co mám zatím možnost pozorovat: dva chlapečci - modrá pacička stužka a zelenobílá kostička stužka - jsou naprosto každý jiný. Modrý je cvalda, je větší a živější, zelený je spíš takový maminčin mazánek. Obě hnědonosky jsou z vrhu největší, nejhladovější, nejprůbojnější. Jedna je bez bílého a ta s fialovou stužkou má nádhernou náprsenku ve tvaru podkovičky. Prostě štěňátko pro štěstí. Benjamínek vrhu je oranžová stužka, nejdrobnější holčička, narodila se jako první a bude celá maminka - nádherná, tmavá, klidná, jemná a líbivá. Fenka se žlutou stužkou a druhá s bílou stužkou jsou hodně podobné, jak velikostí, tak chováním, takový zlatý střed. Dobře baští, rády spí a žádné větší lumpárny nevymýšlejí. Opakem je holčička se zelenou stužkou, ta má opravdu "boty z toulavého telete"... neustále jí musím nahánět po celé porodní bedně a klidně se zavrtá i pod deky, jen aby mě pořádně vystrašila... že utekla ven... třeba.... Lumpík jeden. Červeno-bílá kostička je podobná oranžové, jen není tak výrazně po mámě a je také větší. No a růžovo-bílá tlapička stužka je poslední narozená holčička, která nám dala trošku zabrat - máma byla po dvanáctihodinovém porodu už hodně vyčerpaná a téhle dámě se nějak výrazně líbilo v bříšku. Kelí jí nakonec po usilovném dvouhodinovém snažení porodila, malé jsme z dýchacích cest rychle odsáli plodovou vodu, které se stačila trošinku nalokat a po mocném frknutí a kýchnutí začala vřeštět a hned se hrnula k cecíkům... Je velká, živá a krásná. Krom hnědonosek mají štěňátka černé masky, některá jsou lehce světlejší, některá tmavá. Směrodatné to ovšem není, ještě za pobytu v domovské stanici přesrstí a pak teprve uvidíme.

Z vrhu mám obrovskou radost, od štěňátek se nehnu ani na krok. Děkuji chovatelce Markétě za vzornou matku Cailin a Slávce za dodání perfektního táty. Dohromady nám dali kupu štěstí....

Na dnešním fotu hromadně všichni a kluci mají každou svojí "profilovku".... miluju všechny, ale modrý je moje láska. Kdybych si ho tak mohla nechat. Bohužel. Manžel se nechal slyšet, že ano, že mohu, ale tím okamžikem jdeme my čtyři - Ai, Keli, Banča a malej - pod most....
top top top