06. 01. 2018 - Plánovaná štěňátka

V letošním roce plánujeme na Stříbrném vrchu již šestý vrh štěňat, vrh "F". Matkou se stane naše pětiletá fenka Banshee, krycí pes je již vybrán - Giacobbe Akono z Valdštejnských lip http://giacobbe-akono-z-valdstejnskych-lip.webnode.cz/biografie/. Tento nádherný ridgeback mě zaujal již dávno, stále jsem hledala "pana dokonalého" a stále jsem se ke "Kubímu" vracela. Nakonec slovo dalo slovo a pomalu se můžeme začít těšit... Z tohoto spojení očekáváme krásná štěňátka se silnou kostrou, výbornou stavbou těla, s nádhernými hlavičkami a také s  pěkným pigmentem - ráda bych i s černou maskou,  zdravá, nekonfliktní a s vrozenými geny pro práci a poslušnost. Podle předběžných propočtů by se štěňata narodila na přelomu léta a podzimu, zhruba v září. Doufám, že nám moudrá matka příroda bude nakloněna a naše chovná stanice se dočká dalších krásných přírůstků.

Dnešní foto /děkujeme Klárce/ - Banshee v současné době, krycí pes Kubí a jeho profil

top top top

06. 11. 2017 - Léto na Křemešníku

Po květnovém odchodu štěňátek do nových rodin bylo na Křemešníku chvíli prázdno a smutno. Pěkné zprávy od majitelů našich odchovanců však začaly chodit rychle a pravidelně, se všemi jsme neustále ve spojení a když je trochu času, zajedeme se na bývalá "miminka" podívat. Nutno říct, že máme radost - některá z nich začínají pracovat, jiná dělají potěšení doma, všechna jsou zdravá a v pořádku. Jen tak dál... V domovské stanici jsme se především s Bandaskou vrhly na trénink záchranařiny. Nesmírně jí baví plošné vyhledávání ztracených osob, v lese je jako vítr a její rychlost spolu s vynikajícím nosem nenechává nikoho na pochybách, že by "nenašla". Navíc velmi dobře stopuje. Do dnešního dne máme jen za letošní rok složené tři záchranářské výkonnostní zkoušky, zdaleka však není konec. Druhé dvě holčičky - Aišenka a Keliška s námi na trénink jezdí spíš rekreačně, přece jen na ridgebackovi deset a osm let je už dost znát. Navíc na takovém, který celý život poctivě pracoval. Takže jim dopřávám jen tolik hledání, kolik ony samy chtějí a vůbec je netrápím nějakými svými požadavky.

Z ostatních našich vrhů musím vyzvednout příkladnou práci Terezky s Akinem, který letos absolvoval několik pěkných zkoušek ve sportovní kynologii, a Allu s Deiwosem, za nimiž stojí úspěch ve sportovní i myslivecké kynologii. Z nejmladších se pěkně projevuje Tristan od Jarušky - a to jak v práci, tak i na výstavách. Jsem moc ráda, že tito pejsci mají tak výborné a zároveň ctižádostivé majitele.

Ještě něco málo k plánům - na Stříbrném vrchu se chystá další vrh štěňátek, tentokrát už "F", matka samozřejmě Banshee, otec je již vybraný (brzy se pochlubíme). Teď čekáme na Bandasky říji a jak vše dopadne, dozvíme se v polovině prosince. Pokud podle mých plánů, štěňata by byla zjara, pokud podle plánů Bandasky, tak až příští pozdní léto.

Dnešní foto - Banshee po dnešní úspěšně složené záchranářské zkoušce, Akin ve sportovní kynologii a Banshee s mámou Aišou

top top top

12. 06. 2017 - Ve starých kolejích...

Na Křemešníku se život vrátil do starých kolejí. Odchovna uklizena, vybílena, opět je více času na starší holky - Aišinku a Kelí. V době štěňátek neměly moc aktivit, tak teď jim to vynahrazuji vrchovatou měrou. Banshee začala zpět pracovat v záchranařině, mateřství ji nikterak nepoznamenalo a znovu hledá jako o život. Asi se jí po práci už stýskalo... Co se týká maličkých "éček", chodí nám samé pozitivní zprávy. Tristánek už umí jak aportovat, tak štěkat na povel (samozřejmě obojí úměrně svému věku), Erinka je velmi čistotná a hodná holčička, Dagor se ničeho a nikoho nebojí, Riči (kromě přestavby zahrady) seká latinu... atd. atd. Mám z nich uličníků radost. Tato poslední naše štěňátka byla opravdu úžasná, všichni příchozí byli vždy náležitě uvítáni, olízáni, případně zbaveni tkaniček u bot :), žádný problém v autě, s cizími velkými psy, čistota byla jejich silnou stránkou. Budeme se moc snažit, aby příští vrh Banshee (který plánujeme na léto 2018) byl minimálně stejně vydařený.

Starší Křemešníčci se pěkně reprezentovali na klubové výstavě ve Vysokém Mýtě. Tři z nich dostali ocenění "Pracovní pes roku" a roční Deiwos nejen že minulý víkend složil zkoušku ze sportovní kynologie - ZOP, ale i pěkně vystavoval. Nesmím zapomenout na Akina, frajera z prvního našeho vrhu, má za sebou velmi úspěšně složenou zkoušku ZPU-1. Na cvičáku doslova exeloval a svojí přesnou a precizní poslušností strčil do kapsy všechny ostatní psy pracovních plemen.

Dnešní foto - velký úspěch Deiwose (Écaille Anunnaki + Cailin Od řeky Novohradky) na klubovce ve Vysokém Mýtě, kde získal třetí místo ve třídě mladých a zároveň třetí místo za nejkrásnější ridge, dále úspěšné složení zkoušek Akina a Deiwose, poslední foto Banshee Stříbrný vrch jako nejlepší pracovní pes r. 2016

top top top

22. 05. 2017 - Konečná...

Nastal smutný čas loučení. Štěňátka ze Stříbrného vrchu dosáhla věku, kdy se odchází do nových domovů a ani ona nebyla vyjímkou. Nejprve Enny, vzápětí Elisa, Erinka a další a další. Jedinou útěchou je nám fakt, že jsme vybírali spolehlivé, milé a pro pejsky všeobětující majitele, takže se naši miláčkové budou mít výborně. Však se s nimi ještě uvidím, možná už za tři týdny, kdy máme pravidelné "Setkání Křemešníčků" a malá štěňátka se svými páničky jsou srdečně zvána. 

Z naší chovné stanice letos odcházelo deset odchovanců, z nichž největší Dagor vážil více jak deset kilogramů. Všichni dobře a bez problémů baštili, byli silní, zdraví, veselí a hraví. Čistotu jsme trénovali až do samotného konce, takže majitelé mají ulehčenou situaci již od začátku - stačí si štěně hlídat, někteří z nich si dokonce o vyvenčení říkali škrábáním u dveří. Myslím, že tento vrh byl velmi povedený, štěňata se jevila vzácně vyrovaná, jejich fyzická i psychická stránka byla v naprostém pořádku. Nikdo se nebál lidí, náhodných hlasitých zvuků, dětí i velkých psů, všichni každého nesmírně radostně vítali, jen se jim ocásky míhaly... Je mi po nich opravdu velmi smutno.

S Bančí, která kojila ještě v sedmém týdnu věku štěňat, začínáme více fyzicky pracovat, běhá už u kola a koncem týdne se vrhneme zpět na záchranařinu. Dám jí více jak rok odpočinku, nicméně již teď plánujeme její druhý vrh, náš šestý, na příští léto. A specielně pro mě to bude - pokud matka příroda dovolí - velmi radostná událost, protože si jednu holčičku budu nechávat doma jako pokračovatelku rodu. V současné době - přestože zatím netuším, který ze psů bude tím krycím - máme již tři závazné záznamy na štěňátka. Je to pro mě velká pocta a vynasnažím se, aby další štěňátka na Stříbrném vrchu byla alespoň tak perfektní, jako všechna před nimi.

Dnešní foto - jedna společná, s Terezkou, a sladký spánek

top top top

14. 05. 2017 - Poslední týden

Křemešníčkům zítra začíná poslední týden v rodném domově. Ten uplynulý byl plný událostí a nových zážitků - od čipování, tetování, očkování, návštěvy v mateřské škole, návštěvy v dílně na výrobu štětečků až po různé výlety autem do lesa, na louky atd. atd. Také návštěvy nebraly konce, přivítali jsme i milé hosty z Jihlavy s naší odchovankyní Růženkou. Prckové se velikého psa vůbec nebáli, spíš Růženka měla jejich řádění brzy dost.

Co se týká stravy, štěňátka jsou již naučena na suché nemáčené granule (vždy se ale musí podat dostatek vody), ráda baští tvaroh, žloutek, vařené maso s přílohami a nejoblíbenější - ostatně jako u všech vrhů . je kozí mléko z biofarmy Krasolesí. Dobře přibývají na váze, nejtěžší pes je Dagor, který má více jak osm kilogramů. Ostatní ho ale zdatně dohánějí. Důsledně trénujeme čistotu, potřeba se koná většinou venku - v noci na položené podložky k tomuto určené. I když, pravda, občas se ještě nějaká loužička objeví vedle... ale to všechno se brzy napraví.

Všechna štěňátka jsou rezervována, noví páníčci je neustále jezdí obdivovat a moc se na ně těší. Horší bude loučení - člověk si na tu bandu zvykne a najednou bude prázdno.... Nejblíže zůstane Erinka v Pelhřimově, nejdále odjede Thessa - do Bratislavy.

Dnešní foto - ústečtí záchranáři k nám jeli na výcvik, takže se zastavili.... , mateřská škola a Růženka se smečkou

top top top

04. 05. 2017 - Rostou jako diví...

Štěňátka od Agara a Banshee jsou už pořádně veliká. V pondělí, což byl den ukončeného pátého týdne, měli téměř všichni víc jak pět kilogramů. Hodně, dobře a často rádi jedí (první krmení začíná již ve tři ráno, což je opravdu masakr). Krmíme už normálně granulemi Acana, ovšem namočené v kozím mléce, dále masíčko - povařené zatím - hovězí, telecí, drůbeží, králíka a trochu příloh. Je pravda, že ty přílohy jdou na řadu až naposled, prvně se vybere maso... Jsou to vykukové. No a mamka Bančí ještě dvakrát denně přikojuje, ovšem mlíčka od ní samozřejmě už není tolik.  Od včerejčka jsme jim také zpřístupnili zahradu, je již teplo a tak pobíhání venku a zkoumání všech nových věcí nebere konce. Zvídavá, veselá, hravá štěňátka.

Z důvodu nemoci paní Dvořákové, která měla zamluvenou a zarezervovanou Elu Nerissu, se tato fenečka uvolnila pro případného dalšího zájemce. Je zatím standartní (druhá kontrola vrhu bude příští týden), veliká, silná, nebojácná a nesmírně kontaktní fenečka. Hledáme pro ni novou milující rodinu.

Příští týden v úterý přijede pan doktor - dnes nám byla přidělena tetovací čísla, takže budeme tetovat a očkovat (druhé odčervení již štěňátka absolvovala tento týden). Pak se štěňátka definitivně rozdělí na standart a nestandart. No a na čtvrtek za dva týdny je již nahlášen první odchod. Do té doby ovšem musíme stihnout ještě spoustu věcí - návštěvu lesa, školky, továrny na štětce atd. atd., což zahrnuje také několik jízd autem (jednou jsme již jeli a naprosto bez problémů). Zatím mi moji milovaní černí čumáčci dělají jen samou radost.

Dnešní foto - volná Ela Nerissa (původně červená károvaná stužka, nyní červeno-černý obojek), nesmírně fotogenický Eddie Dagor (zelený) a poslední je s mamkou Banshee

top top top

24. 04. 2017 -

Čtvrtý týden

U štěňátek nastala velká změna. Už ve čtvrtek po kojení se nespokojeným vřískáním domáhala dalšího přídělu, takže jsem musela nasadit kaši i jako hlavní jídlo. Výborná je Canina, doporučila mi ji jedna velmi známá úspěšná chovatelka, štěňátkům velmi chutná a po jídle jsou napucnutí jako cvalíčci. Vzápětí přišla druhá změna - rozmontování porodního boxu, nový pelíšek a hlavně - počátek nácviku na čistotu. Samozřejmě, že s takto malými pučmelounky je to hlavně boj o výdrž - vydržím já čekat v předklonu a při prvním náznaku "potřeby" štěně uchopit a přenést na určené místo, nebo vydrží oni mě tak dlouho nechat číhat, až se otočím - v tu chvíli je loužička na podlaze. Někteří jedinci pochopili ihned, co po nich chci, někteří jsou malá zlobítka, která budou potřebovat větší péči. 

Noví páníčci se jezdí dívat a obdivovat, štěňátka skutečně krásně rostou, nejtěžší Ediie Dagor má přes čtyři kilogramy. Ostatní však tento náskok zdatně dotahují. Máma Banshee kojí již jen třikrát denně, vždy jedno kojení a jedna kaše. Pomalu se dostává zpět do formy, je čilejší, odpočatější, ne tak unavená. Jsem ráda, že mateřství u ní probíhá v naprostém pořádku, brzy vytáhneme kolo.... a brzy začneme zpět se záchranařinou.

Nyní se čeká na přidělení tetovacích čísel, v šestém týdnu věku naočkujeme (odčervení máme úspěšně za sebou), natetujeme a samozřejmě štěňátka očipujeme, aby se jim mohl vystavit Europas. Vše uteče jako voda. Jediné, co nás trochu zlobí, je počasí - zahrada a pro štěňátka její velká tajemství a záhady zatím musí počkat. Snad ne dlouho...

Dnešní foto - učení na nový pelíšek, oranžová Enny Eno Nunno s "polštářkem" a Tristan s Eli spokojeně odpočívající

top top top

17. 04. 2017 - Třítýdenní Křemešníčci

Štěňátka na Stříbrném vrchu utěšeně rostou, dělají nám velkou radost. Již brzy budeme likvidovat porodní bednu a malé ďáblíky vypustíme do terénu. Zatím chodí velmi nejistě, jejich chůze docela dost připomíná kymácivou chůzi malých krokodýlků, ale oni nám už hodně brzy ukáží, zač je toho loket... :) Největší zelený kluk - tedy Eddi Dagor, jak si ho pojmenovala budoucí panička, má ve třech týdnech více jak tři kilogramy váhy. Mamčino mlíčko jim už nemůže stačit - dohromady váží téměř 30 kilogramů - takže jsme začali přikrmovat štěněčí kaší Canina. Upřímně řečeno - kaše je zatím všude, v bříškách jí skončí sotva polovina namíchané dávky. Ale apetit je obrovský. Tuhle "žravost" zdědili po mámě Bančí, ale není vůbec na škodu, k výcviku poslušnosti bude sloužit naprosto dokonale.

Všechna štěňátka již dva týdny po narození měla svoje nové majitele. Vybírali jsme naprosto zodpovědně, vy odmítnutí se na nás nezlobte, ale už jsme takoví: pro svoje odchovance hledáme skutečně ty nejlepší možné domovy. Většina Křemešníčků poputuje na Moravu, jedna holčička na Slovensko, nějací ku Praze... a všichni se určitě budou mít úžasně.

Teď už jen čekáme na teplé počasí, abychom mohli stádečko pustit na zahradu. Devastace brzy začne......... ale co, prozkoumat se musí naprosto všechno. Jak je zábavné hrabání, jak chutnají borůvky, mladá travička se také krásně vyškubává, a další a další věci. Je radost všechny pozorovat.

Dnešní foto - zatím ještě půlnoc v porodní bedně a blaženě rozvalení po jídle,  Ediie Dagor a EnjoyTristan s Ebony Thessou

top top top

05. 04. 2017 - Je nám deset dnů

Na Křemešníku utíká čas jako splašený. Štěňátkům je už deset dnů, krásně přibývají na váze - někteří z nich svoji váhu zdvojnásobili již sedmý den po porodu, ostatní osmý - a dnes už mají všichni více jak kilogram váhy. Máma Banshee vzorně kojí a o miminka se pečlivě stará. Nepustit jí chvíli do porodní bedny si hodně bere - chodí, píská, hrabe, prostě svoje děti hledá všude, a když jí říkám, že si také musí odpočinout, vůbec mě nebere na vědomí. Ach bože, kdepak je ta její vzorová poslušnost!! :) Co nevidět k nám začnou jezdit zájemci o svoje nové psí společníky. Kromě rozjednané růžové holčičky nám zbývá poslední fenečka volná k prodeji - károvaná červená stužka. Všichni ostatní své páníčky již mají. Zodpovědný výběr nových majitelů nám dává záruku, že se štěňátka ze Stříbrného vrchu budou v životě mít přímo královsky :)

Společné foto a zatím poslední volná holčička

top top top

01. 04. 2017 - Štěňátka

Našim štěňátkům je necelý týden, velmi dobře rostou, krásně baští, vzorná a pečlivá maminka Banshee se o ně krásně stará. Z porodního boxu vychází na nezbytně dlouhou dobu pro vyvenčení, jinak se ani nehne... Další moje holky, zvědavá Keliška a babička Ají chodí zatím okukovat, specielně Keliška si nenechá nic ujít. Jakmile štěňátka začnou chodit, určitě budou všichni velcí kamarádi. Jelikož na sekci Štěňata na těchto webovkách se usilovně pracuje, ale ještě není úplně hotová, fotky miminek najdete zde na aktualitách. Program mi nedovolí dát víc jak tři fota naráz, tudíž začneme postupně....

Kluci - zelenožlutá stužka (rezervovaný), káro fialová stužka (rezervovaný) a tmavě modrý (rezervovaný)

top top top

01. 04. 2017 -

Další tři fotky:

kluk zelený (rezervovaný), holčička růžová (rezervovaná), holčička káro červená stužka (rezervovaná)

top top top

01. 04. 2017 -

Fotky tří holčiček:

žlutá stužka (rezervovaná), oranžová stužka (rezervovaná), světle modrá stužka (rezervovaná)

top top top

01. 04. 2017 -

A poslední foto:

holčička bílá stužka (rezervovaná)

top

28. 03. 2017 - Štěňátka

V noci na 27. března se na Stříbrném  vrchu narodilo deset krásných malých Křemešníčků, čtyři pejsci a šest feneček. Porod mamky Banshee byl naprosto bezproblémový a hlavně rychlý - poslední čtyři štěňátka se rodila v půlhodinových intervalech. Porodní váhy vesměs 500 gramů, jen jedna fenečka (žlutá stužka) je drobná a jemná - při narození vážila 330 gramů. Máma Banshee se okamžitě ujímala svých povinností, překusovala porodní šňůry a vylizováním čumáčků zbavovala svoje miláčky plodové vody. Mě zbývaly už jen ty příjemnější povinnosti - štěňátko zvážit, zjistit pohlaví, prohlédnout, co se týká zdraví, a vybrat barvu stužky na krček. Všichni jsou zdraví, nádherní, Banshee vzorně kojí a ošetřuje, máme obrovskou radost. Co se týká rezervací, pejsci jsou již beznadějně zadáni, k prodeji zbývá posledních pár feneček. V případě zájmu mne můžete kontaktovat - dana.havova@seznam.cz, uvítáme pouze opravdové, seriozní zájemce.

Dnešní foto - první společná, naši kluci, příprava na kojení a jeden z pejsků

top top top

21. 03. 2017 - Naše kráska

Už jen na prstech jedné ruky by se daly spočítat dny, které nás dělí od porodu Banshee. Ačkoliv pěkných pár kilogramů fenka přibrala, pořád je to kočka a navíc je stále velmi pohyblivá. Vycházky minimálně třikrát denně, do lesa, na louku, k rybníku - dneska jí mimořádně zajímaly plovoucí kachny - jen moje oči všude a důrazný zákaz jí odradil od úmyslu se k nim vydat... Doma pečlivě trénujeme návyk na porodní bednu - i když - toto není moc potřeba. Moje starší fenky se začínajícím porodem samy odcházely do odchovny, nebylo nutné jim nic říkat ani ukazovat. Počítám, že Banshee na tom bude stejně. Pro štěňátka je všechno připraveno, pan doktor o nás také ví a bude na telefonu, takže už zbývá Banshee do finále popřát hodně sil a hlavně všem hodně zdraví.


top top top

24. 02. 2017 - Březost Banshee potvrzena!

V uplynulém týdnu jsme s Banshee absolvovaly ultrazvukové vyšetření, aby se potvrdila či vyvrátila její případná březost. Nakonec jsem tam ani nemusela chodit, Banshee byla už týden po krytí velmi čitelná - vše nasvědčovalo tomu, že se krytí povedlo. Změnily se jí chutě a hlavně přestala být tak šíleně žravá - jakmile se k misce přibližuje běžnou chůzí, není ve své kůži. Za normálních okolností totiž po povelu "můžeš" následuje raketový start, kdy trhá parkety... Co se mi na ní ještě nezdálo, byla její opatrnost a i když mě i smečku neustále vybízí ke hře padnutím na přední packy, je vidět, že mrštnost a hbitost trošku zmizela. Pan doktor mi jen potvrdil, co jsem tušila - Banshee je opravdu březí. Štěňátka by se měla narodit zhruba okolo osmadvacátého března. Dnes Banshee dokončuje čtvrtý týden březosti, ještě stále cvičíme. Záchranařina a hledání jí hodně baví, nakonec vše bude moci zúročit začátkem července, kdy nastupuje na těžkou dvojkovou sutinovou zkoušku. Postupem času ale cvičení úplně vynecháme a bude se jen chodit na zdravotní procházky...

Na štěňátka se velmi těšíme, odchovna je v plné pohotovosti. Hlavně aby všichni byli zdraví, krásní - to budou určitě.

Dnešní foto - porodna a odchovna štěňátek a dvakrát z výcviku

top top top

03. 02. 2017 - Plánovaná štěňátka

První krok k očekávaným letošním štěňátkům je již úspěšně za námi. Před dvěma týdny k Banshee přijel nádherný a pohodový pes s ještě pohodovější paničkou - Agar s Adriankou. Výše progesteronu v krvi u Banshee signalizovala optimální dobu krytí, nic nebránilo tedy tomu, abychom naše miláčky vypustily do terénu. Agar se do Banshee zakoukal již po prvním pohledu, co zakoukal, doslova se zamiloval. Vůbec na nic nečekal a po malém proběhnutí bylo po akci. Další večer jsme jim umožnily ještě jedno setkání, tentokrát Banshee už laškovala jako pravá dáma a Agárka pěkně prohnala, po cestě i po zasněžené louce. Nicméně i překrytí se velmi povedlo, zkušený Agar s ničím nemá problém a svoji "práci" odvedl důkladně. Nyní počkáme zhruba 20 dnů na sonografické vyšetření, nakolik bylo setkání úspěšné.

S Banshee dál normálně trénuji, první týden po krytí měla klid, ale tento týden jsme již zahájily záchranářské práce tréninky v sutinách, zítra jedeme na lavinové hledání a příští týden znovu sutiny, tentokráte v jiném prostředí. Banshee se na práci po měsíční odmlce hodně těší, hledá rychle a dobře. Co se týká případné březosti, zatím na ní žádnou změnu nepozoruji, snad jen změnu chutí - dříve tolik odmítaný lesní med od souseda včelaře včera olizovala s náramným gustem. Necháme se překvapit.

Dnešní foto - krásný krycí pes Banshee Agar. http://www.agar.sk/agar-chibale-habbebah-of-shingamonga/   a poslední fotka je momentka z jejich namlouvání.. :)

top top top

29. 11. 2016 - Plánujeme štěňátka

Na Stříbrném vrchu byl v poslední době nejdůležitější úkol vybrat pro Banshee vhodného krycího psa. Jelikož je to fenka nejen velmi krásná, ale i nesmírně pracovitá, pohodová a milá, naše přání bylo najít psa stejných či podobných vlastností, tak, aby výsledek - štěňátka - byl co nejlepší. Což se povedlo na více než sto procent... Všechny tyto vlastnosti vrchovatou mírou splňuje  slovenský pes Chibale Habeebah of Singamonga - Agar. Agar pochází z dvanácti štěňátek (1x multikorunka) ze spojení slovenské matky Habeebah Asilia Löwenschwanz a belgitského otce Chitonga Gombe. Je to pes výborných exteriérových proporcí s úžasně vyrovnanou a přátelskou povahou bez nejmenšího náznaku agresivity. Z jeho výstavních posudkových listů se můžete dočíst: výborná hlava, výborná horní a dolní linie, výborné předhrudí, výborné přední i zadní úhlení, výborný pohyb v technice i dynamice. Agar je mezinárodním šampionem a ve svojí sbírce má 14 titulů dospěleného šampiona z deseti zemí.  http://www.agar.sk/agar-chibale-habbebah-of-shingamonga/   Podle propočtů by Banshee říje měla začít v lednu, takže štěňátka - pokud matka příroda dovolí a vše dopadne dle očekávání, by měla přijít na svět zjara příštího roku.

Banshee ještě letos dokončila pár úkolů, které jsme měly spolu naplánované zejména v záchranařině - nejdříve pracovní výcvikový tábor na Šumavě, následovaly složené zkoušky jak v sutinovém, tak plošném vyhledávání. Vše s výborným výsledkem. Hledání jí velmi baví, její trysková prohledání nepřehledného, hustě zarostlého terénu v lese jsou pověstná... Všechnu tuto přípravu určitě zúročí v ostrém hledání.

Dnešní foto - z výcviku, Banshee a upoutávka na vrh "E"


top top top

29. 08. 2016 - Jak rostou

Štěňátka od Káji a Kelišky krásně rostou, niže je uvedený odkaz, kde se všichni můžete přesvědčit... Přes léto jsme absolvovali návštěvy u našich odchovanců - všude jsme byli velmi spokojeni, miláčci jsou velicí, silní a hlavně poslušní a nebojácní. Páníčci s nimi absolvují všemožné výlety a túry (Mona v ZOO, Růženka na Slovensku, Aisha dokonce v Chorvatsku...). Jsme rádi, že vybírání zodpovědných majitelů tentokrát klaplo na sto procent.

Co se týká domovské stanice, Aišenka zaslouženě odpočívá, Keliška naopak je znovu divoch divochů - a je zpět v naprosto perfektní formě, vůbec by se nepoznalo, že ještě před pár měsíci vytrvale kojila hordu nenasytů. No a Banshee zatím pilně pracuje, ještě má před sebou pár záchranářských zkoušek. Zároveň však pro ní vybíráme krycího psa. Podle propočtů by její říje měla začít na přelomu roku, tzn., že příští časné jaro - pokud mocná matka příroda dovolí - můžeme na Stříbrném vrchu čekat další psí miminka. Moc se těšíme.

Dnešní foto - jedna pracovní ze záchranařiny (Banshee), krásná Keliška a moje oblíbenkyně Růženka (Rosie)

http://stribrnyvrchkremesnik.rajce.idnes.cz    zde najdete album štěňátek od Kelišky a Káji

top top top

20. 06. 2016 - Znovu do práce

Jsou pryč... nejlepší štěňata, co kdy u nás byla, s tou nejsenzačnější psí mámou na světě. Keliška se opravdu o svoje miminka starala tak vzorně, že jsem si kolikrát říkala, ať už to nepřehání. Do osmého týdne - vlastně do odchodu ještě kojila, starala se o jejich čistotu olizováním (i když malí nezbedníci uhýbali všude, jak jen to šlo), vychovávala, hrála si s nimi... Aišenka taková nebyla. No už je to všechno za námi. Štěňátka mají milující rodiny,  chodí nám samé pozitivní zprávy a Růženka naše milá, ta se už také má královsky - třebaže začátek života v nové rodině nebylo zrovna to nej, co jí mohlo potkat. Byla sice milovaná z celého srdce páníčkem a synkem, avšak paní domu neunesla péči o štěně a nezbývalo, než rychle zasáhnout a po pěti dnech Růženka putovala nejdříve zpět do domovské stanice a po aklimatizaci (která proběhla opravdu za pár minut) byli na řadě jihlavští náhradníci. A už je dobře.....

Na řadě je zase trochu práce - s mojí nejmladší Banshee jsme rovnýma nohama skočili do zkouškového klání - po minimální přípravě Banči v sobotu nastoupila na vrcholový stopařský speciál FPr 3 dle Mezinárodního zkušebního řádu. Základy stopování měla velmi dobré, tak jsem si říkala - asi to tam bude - a bylo... Zkouška úspěšně složena, pokračovat budeme v záchranařině. Radost mi udělal i Akinek s Terezkou - jejich ZZO neměla chybu, takže letos Akin už druhá zkouška z výkonu. Jen tak dál!! Nesmím zapomenout ani na Beu Erriciu (Sheilu), která složením loveckých zkoušek získala titul Šampion práce. Křemešníčci jsou jednoznačně velmi šikovní!!

Dnešní foto - z nových domovů Dax, Dara se svou malou velitelkou a zkoušky - Terka s Bančí a Akinem

top top top

30. 05. 2016 - A zůstaly jen tři...

Je to tady. Nastalo veliké loučení s miláčky, první odjížděla ve čtvrtek hnědonosá Aišinka, vzápětí za ní Elzinka, v pátek druhá Ají a v sobotu byli na řadě kluci - Dax a Deiwos. V neděli jsem se rozloučila s Růženkou a s Monou. Zůstaly poslední tři holčičky, které tu zaplaťpánbůh budou až do příštího víkendu. Pak už osiřím nadobro... První zprávy z nových domovů vyznívají velmi pozitivně, štěňátka si rychle zvykají, jsou veselá, hravá a dobře baští. Byl to čtvrtý vrh u nás na Stříbrném vrchu a maximálně jsem se snažila (vlastně celá moje rodina a široké okolí) dát štěňátkům do života ten nejlepší základ, jaký mohla dostat. Je pravda, že se člověk učí - vrh od vrhu vím víc, co a jak dělat a letos ke všemu přispěl ten fakt, že se štěňátka narodila zjara a od útlého věku mohla chodit ven, do přírody - což v áčkách a béčkách dost dobře nešlo - byly to lednové vrhy. Okolní svět mimo odchovnu dá štěněti hodně navíc, jsou víc otrkaná a jen tak ničeho se neleknou. Velmi dobré na socializaci byly naše návštěvy, ať už ve školce, v dílně na štětce, v lese, na louce... nejen zvykací jízdy autem, ale i noví lidé, děti, prostředí - to všechno se na štěňátkách podepsalo v kladném slova smyslu. Už nikdy nebudu plánovat vrh na zimu.

Dnešní foto - za které moc děkuji profesionálce Anetce - dám postupně, jak šla štěňátka na řadu, protože nelze vybrat nejhezčí - všichni jsou nádherní..... celé album bude zveřejněno na v sekci "štěňata" a na fb

Deiwos, Aišenka a Darinka

top top top

24. 05. 2016 - Odchod se blíží..

V pátek dovrší štěňátka osm týdnů věku, což znamená, že se budeme loučit. Po kontrole vrhu minulý čtvrtek se paní zájemkyně o Darinku rozhodla si ji nevzít, jelikož se u fenečky objevila malinká třetí korunka na ridge. O náhradníky nebyla nouze, krásná Dara bude bydlet ve Frýdku-Místku u nových milujících majitelů. Všechna ostatní štěňátka zůstala u původních majitelů a už plánujeme přesné dny odvozu. Bude mi velmi smutno.

Minulý a tento týden jsme opět hodně socializovali, uskutečnili jsme výlet do lesa, do rozkvetlého sadu bez plotu (což byla docela sranda....), navštívili jsme i mateřskou školu. Všude se štěňátka chovají velmi přirozeně, nebojácně, vesele běhají a šťastně mávají ocásky. Bez nadsázky můžu říct, že tyhle Kelišky a Káji děti jsou ta nejlepší psí miminka, která u nás na Stříbrném vrchu byla. Máma Kelí se o ně poctivě starala, ještě i dnes vlastně lehce přikojuje a pořád štěňátka opečovává. Dobře a s chutí baští, jsou velká a silná. Největší Darinka má víc jak osm kilogramů, ale úspěšně jí dohání Sára i Elza... Na čistotu se naučila velmi rychle,  v noci na podložku a ve dne chodí ven. Loužičky žádné. Prostě jsou to moji šikulkové... a ty tři hnědonosé holčičky, které jsem ze začátku podezírala, že jsou dost jiné - ty se vykrásnily tak, že jsou ozdobou našeho vrhu. Od těch jejich líbezných čumáčků se nikdy nemůžu odtrhnout.

Dnešní foto - pár hnědných puntíků v lesní dálavě, návštěva MŠ a tři karamelky...


top top top

19. 05. 2016 - Kontrola

Uplynulé dny znamenaly pro štěňátka mnoho nových věcí. Krom výletů za mazlicími tetami a naopak návštěv mazlicích tet u nás, další socializace a zvykání na různé věci a podněty, se musel na celou ridžbečí nadílku přijet podívat pan doktor. Ze všeho nejdříve zkontroloval zdravotní stav každého jedince, následovalo tetování, očkování a nakonec čipování. Malí broučci se drželi statečně, nikdo nějak výrazně neprotestoval a tím pádem byla štěňátka připravena na kontrolu vrhu. Po důkladné prohlídce známe závěr - osm štěňátek standartních a dvě nestandartní se třemi korunkami na ridge. Nádherný výsledek, jsme moc šťastní!! Mamka Keliška a táta Kája mohou být na svoje děti hodně pyšní - krásné dlouhé ridge, vzorné nůžkové skusy, téměř žádná bílá barva, hezoučké hlavičky, pěkné silné kostry a ukázkové kompaktní tlapky. Vzácně vyrovnaný pěkný vrh.

S budoucími majiteli již domlouváme datumy odběrů, bude mi velmi smutno. Tato Keliščina štěňátka se velmi rychle naučila na čistotu, v celé odchovně není jediná loužička - ve dne chodí ven a v noci na připravenou podložku Jsou velmi kontaktní, nebojácná, každou návštěvu vítají mávajícími ocásky, hned se sbíhají a nejraději všichni naráz by se chtěli chovat. Zas na druhé straně kdo přijde s tkaničkami na botách, většinou odchází bez nich....

Dnešní foto - milá návštěva Terezky a Katky, návštěva u mazlicích tet a nevinné hry...

top top top

09. 05. 2016 - Začínáme šestý týden

Štěňátka nám doslova rostou před očima. Víc jak čtyři kila pro Daru, téměř čtyři pro Deiwose, Daxe, Aishu jednu i druhou, Sáru.... mohla bych pokračovat. Počasí konečně dovolilo otevřít venkovní výběh a to je panečku radosti! Hned tunel, hned zkoumání pampelišek, pobíhání sem a tam a samozřejmě hry, dovádění a pranice mezi sebou. Mamka Keliška se snaží usměrňovat, ale jelikož neustále smečku částečně kojí, malí raubíři se jí hned věší na cecíčky a ona moudře ustupuje. Všichni mají zoubky, drápky sice pečlivě zastřihujeme, ale i tak... navíc Kelinka má slabých třicet kilo a celá horda už jí váhově předehnala. Páníčci přijíždějí si svoje budoucí parťáky prohlédnout a pomazlit se s nimi, v neděli se u nás vystřídala dokonce i celá dědina - v jeden moment nebyl nikdo z pejsků na zemi, všichni v náručí. Do toho samozřejmě "lufťáci" tůrovali svoje sekačky a motorové pily, soused vedle sekal dříví... no klidu ani trošku. Ale toto všechno je potřeba pro dobrou socializaci. Štěňátka jsou nebojácná, nelekají se, každého příchozího vítají a ráda se hladí. Jsou úžasná.

Sobota pro nás byla velmi úspěšná pracovně i výstavně. V Lanškrouně se konala Klubová výstava KCHRR, kde jsme s velkou slávou převzali tři poháry za "Pracovního psa roku", dále při samotných výstavách zazářila Banshee (třída pracovní - V1 CAC), Bea Erricia (třída pracovní V2 - res. CAC) a Akin (třída pracovní V3). Moc děkuji za krásnou  reprezentaci Stříbrného vrchu Míchalce a Terezce.

Dnešní foto - Deiwos zkoumá tunel, Banshee s oceněním a Akin, Bea Erricia a Banshee na výstavě

top top top

02. 05. 2016 - Naši cvalíci

Jelikož mi miláčci rozbořili krabici, ve které jsem je dosud vážila /čtyřkilová Dara jí rozsedla :) /, denní zaznamenávání váhy skončilo a přírůstek se bude zapisovat pouze jednou týdně. Tuhá strava našim odchovancům velmi svědčí, denní menu zahrnuje maso, srdíčka, kozí mlíčko z biofarmy Krasolesí, tvaroh, žloutek od sousedových slepiček atd. atd. No a samozřejmě dvakrát denně povinně granulky, už je chroupají suché a náramně se při tom baví. Já už méně, protože granule potom vymetám úplně všude... Začal nácvik na čistotu, všichni pochopili velmi rychle a už jen ojediněně utírám v odchovně loužičky. Stále však čekáme na teplé počasí, zahrada je připravená, tráva posečená, ale na tak mladá štěňátka je pořád zima.

Co se týká zájemců - štěňátka jsou rezervována, páníčci si je neustále jezdí prohlížet a pomazlit se. Máme z nich radost, vybírali jsme zodpovědně a tak doufáme, že se naši svěřenci budou mít nejlépe na světě....

Dnešní foto - spící macík Dara, detail hlavičky Aishy a nácvik čistoty

top top top

24. 04. 2016 - Tři týdny

Na konci třetího a začátku čtvrtého týdne nastaly u štěňátek velké změny. Mamka Keliška už nestačí všechny žroutíky krmit, takže se přechází na tuhou stravu: Ve čtvrtek a pátek nejdříve kašičky, v sobotu piškoty se štěněčím mlíčkem a tvarohem a dnes už rozmočené granulky opět s mlékem. Někteří uličníčci se hnali k misce jak utržení, někteří váhavě a jsou i tací, kteří do misky jen lehce strčí čumáček a pak čekají na mléko od mamky. Jenže to nejde a nejde a tak se pomalu a velmi váhavě také pustí do předložené stravy. Ovšem "na dlouhý zub", jak říkám já. Brzy však všichni pochopí, že mléko už nestačí a růst se musí. Nejtěžší štěňata - fialová a bílá - už váží více jak dva a půl kilogramu, další mají také více jak dvě kila. Rostou velmi pěkně, jsou to cvalíci. Teď už jen čekáme na teplé počasí, aby štěňátka mohla konečně ven na sluníčko a na vzduch.

Dnešní foto - s mamkou Keliškou, kojení a první ochutnávka kaše

top top top

18. 04. 2016 - Dnes poprvé

Dnes štěňátka poprvé ochutnala "umělé" mlíčko z lahvičky. Kelinka sice pořád statečně kojí, ale těch hladových krčků je moc a navíc jsou už všichni pěkně velicí a těžcí, takže když se na drobka mámu navalí víc jak šestnáct kilogramů živé váhy, má toho dost... Musím říct, že si všichni vedli výborně, ovšem nejlepší a nejšikovnější je žlutá holčička litoměřická. Uchopila lahvičku do tlamičky a sála a sála, jako kdyby v životě nedělala nic jiného. Za chviličku bylo vypito a ona se ještě mlsně rozhlížela, kde je nášup... Přikrmovat budu asi tři-čtyři dny a pak už budeme pomalu přecházet na kašičky, pak na granulky a různá masíčka. Štěňátka jsou dobří jedlíci, myslím, že jim to nebude dělat žádný problém. Začínají chodit, chůze je jistější a jistější a také si začínají hrát a okusovat se. Brzy s nimi bude legrace. Bančí má již povolené návštěvy u porodní bedny - Kelí ví, že jí miminka nevezme a tak je klidná. Aišenka zatím nesmí nic, je to zasloužilá matka a tak přece jen... snad aby je neodloudila, myslí si Kelí.

Všechna štěňátka dobře prospívají a přibývají na váze. Nejtěžší hnědonosá holčička se zelenou stužkou atakuje hranici dvou kilogramů, je to macek. Ostatní mají tak 1600-1700 gramů. Jsou krásná.

Dnešní foto - krmení, útěk z porodní bedny a Terezka se slečnou Růžovou

top top top

13. 04. 2016 - Dva týdny života

Křemešničtí salámci - tedy štěňátka - se mají velmi dobře. V úterý ráno jako první otevřela očička slečna Oranžová, vzápětí další a do večera viděla štěňátka všechna. Také se už začínají stavět na nožičky, i když chůze (pokud se vrávorání ze strany na stranu vůbec dá nazvat chůzí) je zatím poněkud nejistá. Mamka Keli vzorně kojí a o štěňátka se dokonale stará. Ani náznakem se nestalo, že by si na některé nedopatřením lehla - specielně v noci tak dlouho jemně píská a přivolává mě, dokud nevstanu a zpoza zad jí uličníčka nevytáhnu, aby se mohla v klidu položit na bok. Nutno ovšem podotknout, že "jemné pískání" se k ránu po probdělé noci zdá spíš jekotem tovární sirény...

Kromě dvou hnědonosých holčiček a holčičky růžové máme všechna štěňátka závazně rezervována. Zájemci se jezdí dívat, zatím se štěňátky ještě moc legrace není, no tak alespoň pomazlit a podívat se, jak rostou a vyvíjejí se. Já také pečlivě sleduji - a nejvíc právě ty hnědonosé. Je to premiéra v našich vrzích, nikdy jsem takové štěňátko ani neviděla, natož abych ho měla doma. Holčičky jsou ale nádherné, mají jednolitou plavou barvu a ani chloupek černý. Budou z nich krasavice.

Dnešní foto s mamkou Kelí a holčičky žlutá a fialová

top top top

07. 04. 2016 - Po prvním týdnu

Na Stříbrném vrchu vládne klid a pohoda, štěňátka se mají dobře - maminka Keliška se o ně vzorně stará, pečlivě a vydatně kojí a zatím žádná z ostatních fenek v rodině nesměla do porodní bedny ani nakouknout. V odborných knihách se píše, že do osmi-devíti dnů věku mají štěňátka při dobré mléčnosti feny zdvojnásobit svou váhu... tak to Kelinka splňuje na sto procent, tu mléčnost... dnes sedmý den jsou za dvojnásobkem porodní váhy všechna. Vede hnědonosá krasavice se zelenou stužkou, je jednoznačně největší. Vede vlastně od samého začátku, byla ve vrhu nejtěžší. Jednotlivě představená štěňátka budou v nejbližších dnech v sekci "Štěňata".

V neděli přijede první zájemkyně vybrat si fenečku, vzápětí další a další.... Téměř všichni už u nás byli, někteří ještě v době, kdy ani nebylo nakryto, ale oni přesto přijeli - prohlédnout chovku, odchovnu, moje fenky, popovídat si jak pracujeme, jak je vedu... takže přehled o budoucích zájemcích už určitě nějaký mám.Na všechny návštěvy se těšíme.

Dnešní foto - společná valná hromada, opečovávaný pan "Modrý" s bílou hvězdičkou a společně s maminkou


top top top

03. 04. 2016 - Třídenní...

Třetí den života štěňátek na Křemešníku - v podstatě nic nového. Pijí, spí, občas popolezou a vzápětí znovu usínají. Všechna štěňátka po včerejším mírném přírůstku dnes přibrala výrazně, obě hnědonosé holčičky, které byly při porodu největší, skoro 60 gramů. Mamka Keliška se o svoje potomky stará víc než vzorně, kojí, olizuje, ošetřuje zadečky a dělá všechno potřebné. Venčit jí musím skoro násilím. Druhé holky ze smečky se k novorozeňátkům nesmí na krok přiblížit. Což Bančí, té tahle valná hromada válečků zatím nic neříká, ale Ajšinka by se chtěla podívat - zkusila to pouze jednou.... a byla vyhnaná až na zahradu. Kelí se prostě kromě mě a páníčka s nikým o děti zatím dělit nebude.

Co se týká jednotlivých štěňátek, fota uděláme v průběhu týdne, až trošku povyrostou a výrazněji se projeví. Co mám zatím možnost pozorovat: dva chlapečci - modrá pacička stužka a zelenobílá kostička stužka - jsou naprosto každý jiný. Modrý je cvalda, je větší a živější, zelený je spíš takový maminčin mazánek. Obě hnědonosky jsou z vrhu největší, nejhladovější, nejprůbojnější. Jedna je bez bílého a ta s fialovou stužkou má nádhernou náprsenku ve tvaru podkovičky. Prostě štěňátko pro štěstí. Benjamínek vrhu je oranžová stužka, nejdrobnější holčička, narodila se jako první a bude celá maminka - nádherná, tmavá, klidná, jemná a líbivá. Fenka se žlutou stužkou a druhá s bílou stužkou jsou hodně podobné, jak velikostí, tak chováním, takový zlatý střed. Dobře baští, rády spí a žádné větší lumpárny nevymýšlejí. Opakem je holčička se zelenou stužkou, ta má opravdu "boty z toulavého telete"... neustále jí musím nahánět po celé porodní bedně a klidně se zavrtá i pod deky, jen aby mě pořádně vystrašila... že utekla ven... třeba.... Lumpík jeden. Červeno-bílá kostička je podobná oranžové, jen není tak výrazně po mámě a je také větší. No a růžovo-bílá tlapička stužka je poslední narozená holčička, která nám dala trošku zabrat - máma byla po dvanáctihodinovém porodu už hodně vyčerpaná a téhle dámě se nějak výrazně líbilo v bříšku. Kelí jí nakonec po usilovném dvouhodinovém snažení porodila, malé jsme z dýchacích cest rychle odsáli plodovou vodu, které se stačila trošinku nalokat a po mocném frknutí a kýchnutí začala vřeštět a hned se hrnula k cecíkům... Je velká, živá a krásná. Krom hnědonosek mají štěňátka černé masky, některá jsou lehce světlejší, některá tmavá. Směrodatné to ovšem není, ještě za pobytu v domovské stanici přesrstí a pak teprve uvidíme.

Z vrhu mám obrovskou radost, od štěňátek se nehnu ani na krok. Děkuji chovatelce Markétě za vzornou matku Cailin a Slávce za dodání perfektního táty. Dohromady nám dali kupu štěstí....

Na dnešním fotu hromadně všichni a kluci mají každou svojí "profilovku".... miluju všechny, ale modrý je moje láska. Kdybych si ho tak mohla nechat. Bohužel. Manžel se nechal slyšet, že ano, že mohu, ale tím okamžikem jdeme my čtyři - Ai, Keli, Banča a malej - pod most....
top top top

02. 04. 2016 - Aprílové nadělení

1. dubna ráno v šest hodin si Keliška usmyslela, že právě tento den bude jejím dnem nejdůležitějším. Dlouhým, upřeným pohledem mi oznámila, že se chystá porodit potomky. Vše máš připravené, klidně se do toho pusť, oznámila jsem jí zase já a ona opravdu na nic nečekala. V sedm hodin byla na světě prvorozená holčička, vzápětí druhá a třetí chlapeček na sebe také nenechal dlouho čekat. Kelí se na porod připravila vzorně, ostatně já také, takže v sedm hodin večer jsme měly hotovo a porodní box obývalo kromě mamky osm fantastických holčiček a dva chlapečci. Pozvala jsem si na první nepovinnou kontrolu paní poradkyni chovu, aby vrh prohlédla. Výsledek zněl nad očekávání nádherně: devět standartních štěňat a jedna fenka nestandartní se třemi korunkami. Jako bonus navíc jsou dvě holčičky hnědonosé. Všechna štěňata jsou bez DS, mají luxusní dlouhé ridge, minimum bílé barvy a vyrovnané jsou i porodní váhy - okolo 350 - 400 g. Celou následující noc jsem u novopečené maminky Kelišky hlídala, aby některé maličké nezalehla - ale to ona rozhodně neměla ani v úmyslu. Vydatně kojila, pečlivě všechny olizovala a jen velmi opatrně vstávala, aby se vyvenčila. Stejně opatrně i lehala zpátky, vůbec jsem nemusela zasahovat. Štěňátka jsou čilá, živá, žravá, ale už první den se ukazují povahové rozdíly - mám tam divošky, které se hrnou k mléčnému baru jako o život, potom rozvážnější, ale o to vytrvalejší a mnohdy i úspěšnější sokyně v obsazení struků, i kluci se už projevují. A každý je úplně jiný.

Zhruba po 14 dnech věku začnou jezdit zájemci vybírat si toho svého psího přítele. Po složení zálohy bude už jen jejich. Udělám naprosto všechno co bude v mých silách, aby štěňátka byla řádně socializovaná, zdravá, naučená na čistotu, aby byla zvyklá na cizí lidi, zvířata, zvuky... atd.atd. Prostě aby dělala svým novým majitelům jen radost.


Po loňském neúspěšném zpackaném krytí (Aslan Irsania) situaci letos exelentně napravil zkušený mazák - Écaille Anunnaki. Moc děkujeme Kájovi za jeho snahu o "polapení" rozmarné Kelišky, která z celého posvátného aktu udělala závody v dobíhání, ubíhání, uhýbání a schovávání. Nebyla s ní zas až tak jednoduchá práce, výsledek však stojí za to.

top top

18. 03. 2016 - Za dva týdny....

Naší budoucí mamince Kelišce se daří velmi dobře. Dnes u paní doktorky absolvovala poslední prohlídku před porodem. Vše je v naprostém pořádku, od začátku březosti přibrala pět a půl kilogramu - což je v normě. Paní doktorka pochválila zejména její tělesnou schránku, líbilo se jí, že Kelí není tlustá. Dále přišlo na řadu poslechnutí srdce, lehké prohmatání bříška a kontrola struků. Závěr zněl - fenka je správně živená, dobře vedená a v optimální kondici. Tak to jsem byla ráda... Do porodu zbývají poslední dva týdny. Mám téměř všechno připravené, porodní bedna smontována a stojí na svém místě, jediné co zbývá je nakoupit různobarevné mašličky na první označení novorozeňátek - ale to je už ta nejpříjemnější povinnost...

Na dnešním obrázku je Kelí ve 47. dni březosti

top

09. 03. 2016 - Stříbrný vrch a jeho plánovaný vrh...

Podle posledních propočtů by se štěňátka na Stříbrném vrchu měla narodit na přelomu měsíce března a dubna. Velmi se těšíme a pro budoucí maminku Kelišku děláme vše, aby se cítila jako v bavlnce. Zatím dobře a s chutí baští, ven chodíme na časté kratší procházky - běh u kola je odložen zatím na neurčito, hodně se s ní mazlíme a ona si doslova užívá naší trvalé pozornosti. Taktéž porodní bedna je již připravena a Kelí si tam chodí zkusmo poležet...  

Výběr budoucího otce jsem tentokráte pečlivě promyslela. Po loňském z mé strany poněkud neuváženém krytí psem, který dosud žádné potomky neměl a tudíž jsem ani já neměla záruku, že všechno bude tak, jak má být, jsem po konzultaci s hlavní poradkyní chovu Klubu chovatelů rhodéských ridgebacků zvolila Écailla Annunaki .Écaille je nádherný pes s pevnou a silnou kostrou, výborným úhlením předních a zadních končetin. Má krásnou, výraznou hlavu s jemnou tmavou maskou a čistou červenopšeničnou barvu. Výstavně je velice úspěšný jak u nás, tak v zahraniční. Sportovně běhá u kola a občas si zaběhne i coursing. Povaha - lehce ovladatelný, vnímavý a pohodář, miluje všechny kolem sebe a návštěvy vítá vždy se šťastným výrazem. Écaille, stejně jako budoucí matka Cailin, je naprosto zdravý. 

Těšíme se!!

top

02. 03. 2016 - Potvrzeno!!

Dnešním dnem jsme spolu s Keliškou udělaly další krůček po cestě zvané "Štěstí". Sonografické vyšetření potvrdilo březost Kelí, půjde zřejmě o vícečetný vrh. Zkusili jsme alespoň trošku miminka  spočítat, bylo jich kolem šesti až osmi, samozřejmě může být klidně i víc (ale i méně). Radostnou událost budeme očekávat v prvních dnech měsíce dubna. Zatím je tedy ještě čas.... hlavně ať všechno dobře dopadne a psí maminka i štěňátka jsou zdravá (krásná budou určitě...). Více info o budoucích rodičích již brzy.

Foto - Kája a Keliška a Kelí

top top top

04. 02. 2016 - Štěňátka

Druhý pokus na Stříbrném vrchu. Keliška (Cailin Od řeky Novohradky) si přes víkend zaskotačila s Kájou (Écaille Anunnaki - http://www.ecaille-jack.cz ) a uvidíme, co se jim podařilo či nepodařilo. Samotné krytí proběhlo naprosto bez komplikací, překrytí 48 hodin poté bylo jako přes kopírák. Pokud Kelí zabřezla, na štěňátka se můžeme těšit v prvních dubnových dnech. Teď se ale bude čekat necelých třicet dní na ultrazvuk. Výsledek ihned zveřejníme.

Za dnešní foto velmi děkuji Anetce, která celou akci "zdokumentovala" http://www.borana.estranky.cz  /

Keliška s Kájou a samotná krasavice Kelí

top top top

30. 11. 2015 - Profil

Akin Stříbrný vrch Křemešník - vrh "A" 

top

30. 11. 2015 - Profil

Banshee Stříbrný vrch Křemešník - vrh "B"

top

14. 11. 2015 - Krycí pes pro Cailin

Největší událost, která nás v blízké budoucnosti čeká, je nakrývání naší mazlinky Kelišky. Po neúspěšném pokusu zjara fenka nezabřezla a proto jsme se rozhodli pro změnu psa. Po dlouhém uvažování, vybírání a hodnocení vyšel z případných adeptů se značným náskokem nádherný, výstavně veleúspěšný, hodný a kontaktní pes ICh. Écaille Annunaki - podrobnosti o něm si můžete přečíst na jeho webových stránkách   http://www.ecaille-jack.cz

Écaille (podomácku Kája) je pes, o kterém jsem jako o krycím psu pro některou svojí fenku snila dávno. Pes s mnoha a mnoha výstavními úspěchy, naprosto zdravý (má zhotoveny zdravotní testy), krásné tmavé barvy, pohodový a milý - věřím, že s mojí Keliškou budou tvořit vyjímečně krásný pár. Už jen ta jména - "Kája a "Kelí" k sobě přesvědčivě pasují ...

Říji Cailin očekáváme přibližně v prosinci a budeme se moc těšit, že nás příroda tentokráte nezklame.

Dnešní foto - Écaille Anunnaki, Écaille Anunnaki s paničkou a Cailin

top top top

05. 10. 2015 - Co nového u nás...

Podzim začal a na Křemešníku se nelení. Banshee uplynulý víkend složila Barvářské zkoušky. Mám z ní velikou radost, protože lovecké zkoušky jsem zatím s žádnou ze svých fenek neabsolvovala. Banshee si vzala na starost Terezka (Akin), odvezla si ji domů a za dva dny se jí podařilo fenku perfektně přpravit. Na samotných zkouškách obě holky exelovaly v poslušnosti, kdy se dočkaly pochvaly před ostatními účastníky. Nakonec byly z devíti loveckých psů druhé nejlepší !! Od prvního místa je dělila jen o něco hůře vypracovaná stopa, kdy Banshee po prodělaných týdenních žaludečních nevolnostech vůbec nevonělo cokoliv k snědku (a tedy i krví pobarvená stopa). Odčuchala jí sice přesně, ale s nakrčeným nosem a lehce zdviženými pysky.... a to jí stálo první místo. Přesto si s Terezkou vybojovaly nominaci na Barvářské zkoušky "O pohár hejtmana Pardubického kraje". Touto zkouškou Banshee dokázala svojí velkou poslušnost a zároveň naprosto nekonfliktní povahu, protože celé dění se odehrálo 150 km od domova, v neznámém prostředí, s cizím "vůdcem" a v podstatě bez tréninku. Pěknými výsledky ve sportovní kynologii, v záchranařině, v canisterapii a nyní i v myslivosti Banshee ukázala svoje velké všestranné nadání k práci.

Keliška s Aišenkou se na nějaké zkoušky už moc "necítí", tak je beru alespoň mezi postižené děti na canisterapii. Kelí si mazlení neskutečně užívá, je to pohodářka veliká a dříví by na sobě nechala štípat, děti si s ní vyhrají dosytosti. Aiša je už opatrnější, přece jen je postarší dáma a tak jí zbytečně nepřetěžuji.

Co se týká dalších našich odchovanců, Kouda (Carnie Cody) se pilně připravuje na vstupní záchranářské zkoušky, Cronos je na říjen nahlášen na ZOP, stejně tak Akin, Calli zkusí canisterapii. Vyšší zkoušky ma za sebou Sheila (Bea Erricia), když se jí podařilo složit stopařské speciály FH 1 a FH 2, Banshee má před sebou ještě záchranařinu. Prostě Křemešníčci nezahálejí a svědomitě pracují.

Nakonec zpráva o štěňátkách - nedočkavě čekáme na říji Kelišky, která by měla být zhruba v prosinci. Krycího psa brzy zveřejníme. Moc se těším na malé heboučké sametové kuličky (a spolu se mnou řada zájemců). Doufám, že nás tentokrát Keliška ve "štychu" nenechá!

Dnešní foto - Banshee s Terezkou po loveckých zkouškách, Kouda a krásná Keliška


top top top

15. 06. 2015 - Sheila (Bea Erricia) nejlepší pracovní pes roku 2014!

V uplynulé době mi největší radost udělala "béčková" Sheila ( Bea Erricia) se svojí paničkou Michalkou, když se stala nejlepším pracovním psem roku 2014 v obou klubech. Se jedenácti výkonnostními zkouškami a několika úspěšně zvládnutými závody se umístila na prvním místě a byla nejen nejmladší soutěžící, ale nasbírala i nejvíc bodů v historii. Přeji oběma holčičkám hodně úspěchů i v letošním roce.

Banshee letos složila vrcholovou zkoušku ČMKJ Brno - ZPU-S. Tato zkouška je tříoddílová s prvky poslušnosti a dovednosti, stopy a obrany (bez zákusu). Banshee je teprve druhý ridgeback v historii s touto zkouškou - prvním se stala její máma Aischa z Krajíčkovy stráně (složila ji v roce 2013, už po štěňátkách a byla čtrnáctým psem, který ZPU-S od roku 2010, kdy byla zavedena, zvládnul). Je to těžká zkouška a problémy s ní mají i psi vyloženě pracovních plemen. Další perličku přidala Banshee minulý týden, když se jí podařil stopařský speciál FPr 2. Nyní nás čeká léto, moc práce se dělat nebude, Aischenka je již postarší dáma a svoje má odpracováno... Kelí máme na okrasu a mazlení a Banshee - uvidíme na podzim, jak se jí bude dařit.

A na závěr ještě jedna radostná zpráva - Terezka s Akinem dne 14. 6. 2015 vybojovala na klubové výstavně KCHRR v Lanškrouně nádherné 1. místo - V1 CAC!  Gratulujeme!!

Foto - Bea Erricia s oceněním, Banshee a holky odpočívající na letním sluníčku (Aischa, Banshee a Keliška)

top top top

11. 05. 2015 - Úspěšný víkend

Uplynulý víkend byl ve znamení velkých úspěchů Křemešníčků. V pátek se bonitace KCHRR zúčastnila Banshee (Ökensandens Poma von Yesekani x Aischa z Krajíčkovy Stráně). S krásným posudkem bonitaci úspěšně absolvovala a stala se chovnou fenou. Na sobotní výstavě jsme obdrželi třikrát ocenění "Pracovní pes roku" - Banshee, Bea Erricia a Akin. Další perličku přidal právě Akin Stříbrný vrch Křemešník, který ve svojí třídě (pracovní) obsadil nádherné druhé místo. Banshee i Bea Ericcia vystavovaly také, v nejvíce obsazené třídě a ve velmi silné konkurenci se vůbec neztratily a obsadily místa na předních pozicích. Na  všechny svoje odchovance jsem velmi pyšná!!

Foto - Banshee při předvádění, Akin a ocenění pracovní psi

Další fotky z výstavy najdete jako vždy na "rajčeti"

top top top

04. 05. 2015 - Nevyšlo....

Ač Keliška vykazovala  příznaky březosti, musím dnes zarmoutit všechny ty, co na jarní štěňátko ze Stříbrného vrchu čekali. Po třetím kontrolním sonografickém vyšetření je jistota, že fenka nezabřezla. Prostě příroda, člověk nenadělá nic. Těžko někoho obviňovat, těžko hledat chybu. Jednoduše stalo se co se stalo. Podle dnešního vyšetření tzv. psího gynekologa MVDr. Lázničky je však Kelinka ve výborné fyzické kondici, není důvod krytí zkusit znovu při příští říji (což by vycházelo na prosinec).  Určitě vyberu nového psa, takového, který má již několik pěkných vrhů za sebou, zkontaktuji majitele a Kelí se znovu dočká svého "ženicha". Příště si ale už dám pozor se sliby, nebudu dopředu říkat, že to "vyjde". Určitě nevíme nikdy. Musí se počkat, dokud není úplná jistota.

Co se týče dalších událostí na Stříbrném vrchu, Banshee minulou neděli složila canisterapeutickou zkoušku. Aiša i Kelí tuto zkoušku mají už pár let a v praxi jí využíváme při návštěvách mentálně a tělesně postižených dětí. Chodím vždy s dvěma psy, dětí je hodně, tak aby se vystřídaly všechny... a Aišenka, jako starší dáma, má už přece jenom nárok na odpočinek. Takže jí nahradí Banshee a Kelí bude pracovat dál, ta si mazlení neskutečně užívá vždy. Banshee bude zatím chodit "na zkušenou".

Foto Banshee - canisterapeutické zkoušky a dva naši odchovanci s páníčky - vrh "C" -  Claudi a Cody

top top top

02. 04. 2015 - Keliška a Bolt

První krok, co se týká štěňátek na Stříbrném vrchu, je úspěšně za námi. Vrchol říje Kelišky sice přišel na apríla, ale snad nás oba "aktéři" aprílově nevyšplouchnou.... Včerejší dojezd do Terezína, kde Bolt bydlí, se odehrával v následujícím scénáři: pomalu každých dvacet kilometrů (a to jsme jich museli na místo určení ujet stoosmdesát), požadovala Keliška zastavit a náruživě prohledávala všechno houští, každý příkop a jinou terénní nesrovnalost, jestli se tam čirou náhodou nějaký ten "ženich" neschovává :) . Pozdější seznamování s Boltem proběhlo opravdu velmi letmo, jeden dva pohledy, jedno dvě očuchání a za pětadvacet minut jsme mohli očividně spokojenou Kelišku naložit do auta a odjet domů. Moje obavy, že pejsek je trochu větší a fenka drobnější, se ukázaly jako naprosto neopodstatněné, oba se s tím popasovali náramně a pěkně si vzájemně sedli. Teď už nám nezbývá nic jiného, než čekat zhruba si 30 dnů, než se ultrazvukem potvrdí Kelišky březost. Moc se těšíme.

Na fotkách níže první seznámení, spokojená dvojka po "akci" a poslední foto je možná budoucí mamka - krásná Keliška

top top top

01. 02. 2015 - Pracovní úspěchy našich psů

Loňský rok se nesl ve znamení velkých pracovních úspěchů křemešnických odchovanců. Z vrhu "A" zazářil Akin, který na podzim složil barvářské zkoušky. Další dvě frajerky jsou z vrhu "B" - Bea Erricia s jedenácti složenými výkonnostními zkouškami ze sportovní kynologie, a Banshee, která má na kontě celkem osm zkoušek - záchranářské a taktéž ze sportovky. Ve výsledcích "Pracovní pes roku KCHRR" jsme měli v devíti oceněných psech tři zástupce!  Kdyby se udělovalo pořadí, jak tomu bylo v minulých letech, určitě by první dvě místa patřila právě Křemešníčkům. Děkuji za vzornou reprezentaci naší chovné stanice a v letošním roce přeji mnoho dalších skvělých výsledků.

Foto: - Akin Terezky, Bea Erricia (Sheila) Míši a moje Banshee

top top top

19. 01. 2015 - Křemešnické plány

Letošní jaro se nese ve znamení plánování nových křemešnických "salámků", jak s oblibou říká náš kamarád štěňátkům. Keliška - Cailin od Řeky Novohradky si odbude svojí premiéru vrhem "D". Tedy jestli matka příroda dovolí, samozřejmě. S největší pravděpodobností bude mít říji koncem března nebo v prvních dubnových dnech, jelikož Kelí jede podle kalendáře :)  Což by znamenalo štěňátka na přelomu května a června a jejich odběr koncem července. Krycího psa jsme tentokráte vybírali opravdu velmi pečlivě a dlouho. Bylo tolik adeptů, které jsme chtěli přiřadit k naší čokoládové krasavici, ale pouze jeden může vyhrát... Krycím psem se nakonec stal nádherně stavěný, skvěle pracovně vedený, krásný PAN PES Aslan Irsania, http://www.rhodeskyridgeback.mzf.cz/.  Moc se těšíme...

Ostatní dvě holky moje jsou v naprostém pořádku, Aišence táhne na osmý rok a už si jen užívá sladkého nicnedělání... Zatímco Banshee má pro letošek naplánováno docela dost práce - nesmírně nás obě dvě baví stopařina, takže po loňském záchranářském stopařském úspěchu jsme se letos nahlásily na "nároďák dvojku". Složením této zkoušky by se Banshee dostala mezi záchranářskou elitu - uvidíme. No a další zkoušky budou následovat - s Banči je radost pracovat, je nesmírně šikovná a hlavně ochotná při cvičení, což se u rr moc nevidí. Baví jí hledání ať už na plochách nebo v sutinách, o stopařině jsem psala, sportovní kynologii se také věnujeme, prostě je to taková moje šikovná holčička.

Dnešní foto - letáček na plánovaný vrh, Aslan Irsania a naše čokoládička Kelí :)


top top top

27. 11. 2014 - Podzim na Křemešníku

Na Stříbrném vrchu zavládla podzimní nálada, ale odpočinek našich čubinek je zasloužený. Aischenka si po třetím a posledním vrhu štěňátek jen užívá při rekreačním hledání "ztracených" osob, žádná příprava na zkoušky a podobně - holčička má nárok na tu největší pohodu na světě. S Banshee jsme pro letošek uzavřely zkouškové období, je mladá a času na prověření kvality její záchranařiny máme moře. A Keliška, krasavice naše, se připravuje na jarní štěněcí nadílku. Hodně s ní běhám, dostává "vybranou stravu" a vůbec je po všech stránkách opečovávaná tak, aby byla na svoje první miminka fyzicky i psychicky připravena co nejlépe. Takže se všemi holkami máme výbornou náladu, neděláme nic, co by se nám nechtělo... a tak to má být.

Co se týká štěňat Ai, mám radost. Akinek s Terezkou jsou nejen velmi dobře výstavně úspěšní, ale i pracovití - dokladem toho jsou letošní složené barvářské zkoušky. Další "áčko" Dargo je výborně pracovně vedený, má složeno hezkých pár zkoušek ze sportovní kynologie, a tak bych mohla pokračovat dál a dál. Béčkový vrh má  také několik velmi šikovných pracovně nadaných holčiček (Binthia, Beuška, Bea Erricia), céčka nám dělají radost svou poslušností a zároveň rostou do krásy. Některá již okusila výstavní kruh (Calli), jiná se rozhlíží po cvičácích (Rony, Claudinka), jsou i takoví, kteří spolu se svými páníčky okukují první svoje výkonnostní zkoušky (Chelsi), Cody je v plné přípravě na první krůčky v záchranářské kynologii. Prostě všude se něco děje, noví páníčci nemají naše křemešníčky jen pro okrasu a povalování na gaučích.  Co je však ze všeho nejvíc důležité - ne zkoušky, záchranařina a práce - je fakt, že štěňátka po Aišence ať už s Gertíkem, Poma či Bomanim jsou milí, veselí, hraví, nekonfliktní a poslušní parťáci ve svých rodinách. Už se těším, až je zase uvidím. Pro příští rok plánujeme opět na červen sraz křemešníčků, tentokráte přímo u nás, máme tu krásně. Bude to pěkné setkání.

Dnešní foto -pyšná Banshee po složené zkoušce záchr. stopování, holky na posledním letošním sluníčku a jedna z našich krasavic na Orlíku (Claudí)

top top top

01. 09. 2014 - ... svět se točí dál

Naši malí odchovanci jsou dávno v nových rodinách a podle četných zpráv a fotek, co nám přicházejí, se jim daří velmi dobře. U několika z nich jsme byli na návštěvě, ostatní jsou na řadě... a máme velikou radost. Štěňátka krásně rostou a co hlavně, jsou nesmírně učenlivá a rychle chápou. Což je zásluhou obou pracovně vedených rodičů, Aischa jako pracovní pes roku 2010, 2011 a 2012 měla co předat svým potomkům. Nakonec všechno vlastně vidím doma - nechala jsem si z béčkového vrhu fenku Banshee, která má měla v šestnácti měsících věku složeno pět výkonnostních zkoušek ze sportovní kynologie i ze záchranařiny. Přitom žádný dril, cvičák navštěvujeme jen když se nám chce, a záchranářské výcviky jsou jednou týdně. Prostě ta vrozená pracovitost tam je.

Minulý týden jsme se vypravili  "mezi lidi", Banshee absolvovala svojí první výstavu s výsledkem "výborná". Předvedla ji Terezka (Akin Stříbrný vrch), oběma to moc slušelo a navíc dostala Banshee krásný posudek. Jen trošku užší hrudník jí vyřadil z bojů o pohár - ale fenka je ještě mladá, vlastně až teď začala naplno běhat u kola, takže brzy "nasvalíme", žádný problém.  Ve stejný den nám další velkou radost udělal Dargo Vlaďky (Anwar Stříbrný vrch Křemešník), který byl zbonitován a uznán jako "chovný". Teď ještě nějakou šikovnou nevěstinku  - a Ai bude babička :)

Vzhledem k tomu, že Banshee už není malá psí holčička, přišla řada i na její rentgeny. Výsledky jsou skvělé - DKK 0/0. DLK 0/0, OCD neg., LTV neg., SPONDYLOSA neg. Jelikož je Banshee krásná sebevědomá fena, plnochrupá, velmi dobře rostlá, pracovně vedená a moc šikovná, zjara ji též představíme na bonitaci. Věřím, že úspěšně.

Na fotkách níže z návštěvy u Claudi ve Strakonicích, krasavec Dargo s Vlaďkou a Banshee při záchranářském hledání.

top top top

15. 07. 2014 - Dobojováno...

Tak jsme s Aišenkou, Kelí a Banshee osiřely. Všechna štěňátka už bydlí v nových domovech, nakonec i Rony - Cronos - našel ty nejlepší páníčky, jaké jsme si jen uměli představit. Letošní céčkový vrh byl zcela určitě nejlepší ze všech, co jsme tady na Stříbrném vrchu kdy měli. Potomci Bomaniho a Aischy byli nesmírně kontaktní, hraví, veselí, živí, dováděli celé dny, stejně jako celé dny se jim nezastavil ocásek - neustále s ním mydlili sem a tam. Velmi brzy se naučili na čistotu, v neuvěřitelných necelých pěti týdnech věku ráno ve čtyři hodiny škrábali na dveře, vedoucí na zahradu, že se jim "chce". Pokud jsem nebyla dostatečně rychlá, odcválali potřebu udělat na podložku k tomuto výkonu určenou, nikdy ne na podlahu. Dobře baštili, byli ve velmi dobré výživové kondici, měli rádi všechno, co se jim předložilo - od granulek, syrového masa, příloh, tvarohu, pribiňáků atd. atd. až ke kozímu mlíčku, které milovali snad ze všeho nejvíc. Máma Aischa se o svoje štěňátka pečlivě starala, kojila vlastně až do jejich samotného odchodu z domova.

Všechna štěňátka měla krásný exteriér, pěknou hnědou barvu, výraznou černou masku a dlouhé, pravidelné ridge. Druhá kontrola vrhu nám zařadila ještě třetí štěně do nestandartu, byl to Céasar, největší a super krásný tmavý kluk, u kterého se však objevil podkus. 

Nyní je další osud našich odchovanců v rukách jejich nových majitelů. Plánují se výstavy, cvičáky, zkoušky ze sportovní kynologie, Ai bude mít pokračovatele i v záchranařině, agility, obedience.... je toho hodně, co se může s "křemešníčky" podnikat. Po rodičích zdědili nejen krásu, ale i pracovitost a poslušnost. Ať se jim v životě daří vše dobře zúročit.

Poslední foto - spolu v odchovně, dovádění s mamkou Ai a ukládání ke spánku

top top top

07. 07. 2014 - Pomalu končíme...

Dnes začal poslední týden štěňátek u nás. Jsou krásná, velká, silná a připravená na odchod do nových domovů. Tetování a čipování jsme zvládli již minulý týden, prohlídku od paní poradkyně a očkování bylo na řadě v předchozích dnech. Vše proběhlo v pohodě, vše zadokumentováno, kupní smlouvy připraveny a nastane to nejhorší - loučení. Začíná milovaný Knedlíček, pejsek s modrým obojkem jménem Claudius, který odjíždí jako první v pátek dopoledne. Neumím si vůbec představit, jak budou štěňátka ubývat - předposlední Calli přijde na řadu v pondělí. Sice nám zůstává stále ještě jeden volný pejsek - Cronos - ale i jemu určitě brzy najdeme milující domov.A zase bude prázdná odchovna, prázdná zahrada a začnou každodenní povinnosti ve výcviku Banshee, Ai i Kelí - ty jsem teď trochu zanedbávala.

O víkendu jsme měli mnoho milých hostů, obdivování malých rošťáků nebralo konce. Vzali jsme je na procházku do přírody (lépe řečeno před dům, kde není plot a končí osada), to bylo radosti. Uličníčci se moc nedali hlídat, běhali jako splašení a když po dvou hodinách konečně odpadli a my napočítali deset válečků, docela jsme si oddychli. Nakonec jsme zkusili nafotit nějaké postojovky, pár štěňátek bylo vynikajících - jako by od mala nedělala nic jiného, než pózovala  (Chelsea, Claudius, Cody, Claudie...), jiným se to postávání moc nelíbilo. Přesto máme krásné fotky a brzy budou vidění v sekci "štěňata".

Foto níže Chelsea v "terénu", prvních pár odpadlíků a postojovka Claudiuse, zbytek jako vždy na "rajčeti"

top top top

30. 06. 2014 - Salámci z Křemešníku

Čas hrozně rychle utíká a našim odchovancům je již šest týdnů. Mají za sebou tetování a čipování, nejdůležitější den ale nastane zítra - odpoledne přijede všechna štěňátka prohlédnout paní poradkyně chovu. Nemine je důkladná zdravotní prověrka a posléze rozdělení na chovné a nechovné jedince. Koncem týdne se bude očkovat a pak už jen vystavit Europasy, připravit výbavičku a --- už teď je mi smutno.

Štěňátka v poslední době hodně narostla, jsou to téměř sedmikiloví cvalíci. Krmíme pětkrát denně, začínáme kozím, případně sušeným mlékem pro štěňata s rýží nebo piškoty, další bašta jsou granule, střídá je mleté masíčko s přílohou a zeleninou a pak dvakrát za sebou znovu suché krmivo. Granule jsme vybrali Taste of the wild, jsou kvalitní a dobře chutnají. 

Včera měla štěňátka (kromě jiných) také velmi milou návštěvu - na malé "bomíšky" se přijela podívat majitelka krycího psa. První její slova - jééééé ti jsou tlustí.... a pak se už jen rozplývala nad jejich krásou, ale také vychovanou povahou - potřeba se dělá na plínu nebo ven, žádné čůrání po odchovně, štěňátka toto zvládají bravurně a sami na určená místa odpochodují. Celé odpoledne bylo v duchu mazlení, hraní a pusinkování, máme sameťáčky velmi kontaktní, neustále se sbíhají k lidem a šťastně přitom mávají ocásky. K mazlení se přidalo i přetahování o hračky, dovádění a řádění a večer jsem po odchovně sbírala vláčné válečky, které odpadly právě tam, kde stály :) :)

Na fotkách níže dovádění na zahradě, Ceasar s kamarádkou Haničkou a "vyčuhování" z odchovny...... více jako obvykle na "rajčeti - KLIKNI ZDE".

Za nádherné fotky děkujeme Bobi Získalovi.

top top top