Stříbrný vrch Křemešník

03. 01. 2013 - 1.1.2013, vrh "B"

Na Nový rok jsme od Aischy dostali překrásný dárek. Narodilo se jí totiž deset štěňátek, tři kluci a sedm holčiček. Dle první velmi důkladné prohlídky vypadají zdravě, živě, vitálně. Všichni mají pěkné ridge, pouze jeden chlapeček dostal do vínku o dvě korunky navíc, ve vrhu je minimum bílé barvy, bez DS, bez zálomků. Aischa se jako matka chová naprosto profesionálně, pečlivě se o všechny drobečky stará, téměř nepřetržitě je kojí a svoji smečku si neustále pyšně prohlíží.Však si s ní také dala práce! První miminko přišlo na svět hodinu po půlnoci a až za dalších dvanáct hodin jsme na svět přivítali poslední krásnou holčičku.

Jako první se narodila fenka, měla úctyhodných 528 gramů, dostala fialovou mašličku a  příznačné pracovní jméno "Fialka".  Je pěkně tmavá, má souměrný ridge, malou bílou náprsenku, jednu pacičku pod pátý prst bílou a ostatní tři packy bílé prstíky. Dravá, živá, hned se hrnula k mlíčku.

Druhá kráska "Naomi", taktéž fenka, dostala své jméno jednak po černé mašličce a pak i po černé modelce. Je opravdu přepychová, tmavá, krásný ridge, maličkou bílou náprsenku ve tvaru vodorovné čárky, bez zálomku, silná. Po narození vážila pěkných 440 gramů. Jako modelka se také chová, je klidná, vznešená, důležitá, ale jak maminka nastaví cecíky, "jede" stejně rychle jako ostatní ke zdroji.

"Konvalinka" dostala jméno třetí fenka, která přišla na svět o půl páté ráno. Bílá mašlička. Jako předchozí sestřičky znovu pěkný ridge, malá bílá náprsenka a bílé prstíky. Vážila 420 g a povahově se zdá úplně nejmilejší a nejklidnější štěňátko. Po napití tichounce spinká na máminých nohách, trpělivě snáží sourozenecké "přelézačky" a budí se jen k jídlu.

Další na řadu přišli tři kluci. Konečně, říkala jsem si, holek máme zatím dost... Jsou to pěkní valibuci. "Jameson", oranžová mašlička, první z nich, vypadá překrásně, pěkný ridge, bez zálomku a bez bílé barvy, váha rovných 500 gramů. Potom těsně po sobě, v pětiminutovém odstupu se narodili "Kapitán" a "Morgen".  Dostali zelenou a modrou mašličku. Oba pěkní cvalíci, první z nich 535 gramů a druhý 515 gramů. Jsou pořád spolu, vedle sebe leží, vedle sebe pijí, je to taková nerozlučná dvojka. "Kapitán má přepychový ridge, bez zálomku, bez bílé barvy. "Morgen" je hodně tmavé barvy, ale ridge se u něj zas až tak nepovedl - na levé straně má o dvě korunky navíc. Nejživější, rychlé, šikovné štěně.

Závěr vrhu patřil opět holkám. Sedmá v pořadí se narodila "Medunka". Dostala zlatou medovou mašličku, vážila 430 gramů, vše v pořádku, souměrný ridge, bez bílé barvy. Klidnější povahy, ale i ona se umí hlasitým vřískotem přihlásit o svojí porci mlíčka.

"Jahoda", tady už mi nějak došla inspirace dávat jména, byla další pěkná fenečka. Jmenuje se podle svojí červené mašličky, no nakonec je jako jahůdka stejně sladká... I ona má ridge, je bez bílé barvy, bez zálomku, vážila 440 g a zdatně přibývá. 

Předposlední fenka dostala zelenomodrou mašličku a jméno "Vokurka". Je velmi odtažitá, nekamarádí se jen tak s někým a většinu dne důležitě spí u máminý hlavy. Asi chytá rozumy.. Při narození vážila pěkných 490 gramů, má pěkný ridge, je tmavší barvy s malou bílou náprsenkou.

A pak přišla poslední fenka. To byla pro mě i pro Aischu největší zkouška. Ai byla náročným porodem vyčerpaná, přesto dvě hodiny poctivě "tlačila" a jeden stah stíhal druhý. Málo platné, štěněti se na svět nechtělo. Nakonec jsem s hrůzou zjistila, že se dere  hřbetem dopředu, což je ta nejhorší poloha a fena sama nemá šanci  štěně porodit. Musela jsem jí pomoci, opatrně jsem tahala, Ai z posledních sil tlačila a nakonec se nám podařilo vyndat malou holčičku. Trošku se jí nechtělo dýchat, přeci jen na delší dobu uvízla v porodních cestách, ale stačilo intenzivní odsávání, pár "sklapovaček", pak se své mateřské role ujala i Aischa a štěně frklo a začalo pořádně silně vřískat. Na to, jak byla maličká, má největší chuť do života. Najdeme jí pouze u cecíků, pořád se přemisťuje od jednoho k druhému a velmi rychle dohání všechny ostatní. Dostala světle modrou mašličku, jméno "Poměnka", vážila 380 gramů, krásný ridge, bez zálomku, bez bílé barvy.

A bylo dobojováno. Aischenka a její nádherný ženich Poma z Dánska si dali opravdu záležet. Máme krásný, vyrovnaný vrh, všechna štěňátka jsou zdravá a pěkně rostou. Den za dnem nám dělají obrovskou radost, mají velké váhové přírůstky a jsou čím dál hezčí. Pár jejich fotek těsně po porodu najdete na fb, další budeme postupně dávat do aktualit a na "rajče".
top top top

25. 12. 2012 - Aischa

Dnes je Aischa v 57. dni březosti a svoje budoucí mateřství si náležitě užívá. Hodně zpomalila, dalo by se klidně říci, že i zlenivěla, neustále se mazlí a a šťoucháním čumáčku nás pořád vybízí, abychom jí hladili. Chce být středem pozornosti, aby ne, když nám chystá takovou nadílku. Před dvěma dny jsme dokončili výstavbu nové odchovny pro štěňátka a hned jsme se tam s Aischou nastěhovaly. Pro neustálý dozor mám v této místnosti i svojí postel, vlastně po celou dobu růstu štěňátek budu  s nimi. No - po celou dobu - tak úplně pravda to zase není, protože když si ti malí draci v osmi týdnech věku časně ráno vzpomenou, že nejlepší zábava je strhnout z paničky deku a vláčet jí po místnosti, tak člověk moc rád uteče někam do klidu dospat..  S Aischou jsme už úplně vypustili cvičení i záchranařinu, chodíme jen na časté krátké procházky a dbám na kvalitní krmení. Což je pro Aischu ta úplně nejlepší část mateřství - dosytosti se najíst. V době mimo tento stav má totiž jako hodně další ridgebacků sklony k nezřízenému nacpávání a to je samozřejmě nežádoucí. Teď si ale dává do nosu... :) Takže ještě pár dnů čekání a pak už ty potvůrky zrzavý přivítáme na svět. Těšení je veliké, hlavně aby všechna štěňátka byla zdravá a jestli standart nebo ne, je nám docela dost jedno. Po rodičích zdědí geny vynikající poslušnosti  a naprosto bezproblémovou, přizpůsobivou povahu a to si myslím, že je základ. Takový pes, stejně jako moje Aischa, je potom pes pro život.


top top top

01. 12. 2012 - Krásná práce...

Na letošní podzim jsme s Aischou naplánovaly už jen stopařské zkoušky. Skutečnost, že by mohla být březí, mi nedovolila přihlásit jí na plošné vyhledávání, terén je příliš veliký a nechtěla jsem ji zbytečně honit. První na řadě byl stopařský postupový speciál dle řádu IPO - FPr 2. Pro Aischu lehká, nenáročná, krátká stopa se ukázala být velmi záludná. Nepřálo nám počasí, vanul hodně silný nárazový vítr a terén také nebyl vybrán ideálně - čerstvě zmulčovaná louka je i pro ostré nosy, jakým disponuje Aischa, těžká a složitá. Přesto zabojovala, poprala se s nepříznivými podmínkami a pěkným výkonem si vyčuchala 89 bodů, čímž zkoušku splnila velmi dobře. Další týden nás však čekal podstatně větší úkol. Mezinárodní záchranářská zkouška dle řádu IRO - RH FA, složená ze dvou oddílů - poslušnosti a taktéž stopy. Tahle záchranářská je ale mnohem, mnohem těžší. 1000 kroků dlouhá, vedená přírodním terénem, přes louku, les, remízek, přes divočáky rozryté pole, koleje, cestu, s několika lomy, šesti předměty a s vyhledáním nášlapu. Ovšem počasí se povedlo náramně - vál slabý větřík, bylo teplo a svítilo sluníčko. To vše ohromně pomohlo Aische, takže stopu dala s takovou přesností a jistotou, že pan rozhodčí jí ze šesti zadávaných známek přímo na stopě dal pětkrát výbornou a jednou velmi dobrou za nepřesně zalehnutý předmět. Následovně Ai přidala i pěknou poslušnost a další výkonnostní zkouška byla v kapse. Letos mi moje holka zlatá udělala radost - šestkrát startovala a šestkrát jsme se mohly radovat z úspěchu, skládala zkoušky jak záchranářské, tak ze sportovní kynologie - jako první ridgeback v historii pokořila ZPU-S, vrcholovou zkoušku Českomoravské kynologické unie, také stopařské speciály měla dva - prostě dařilo se nám.  Ke všemu i druhá fenka, Keliška, konečně dospěla a začíná mi dělat také radost - pěkně hledá, specielně plochy jí moc baví. Na jaro jí připravím na záchranářské zkoušky v národním řádu, je šikovná.

Navrch ještě přidám další úžasnou novinku - od čtvrtka víme najisto, že Aischa je březí a kolem nového roku se narodí  štěňátka! Sonografické vyšetření ukázalo v bříšku Ai nejméně osm malých tvorečků, moc se všichni těšíme! Datum narození je plánován na 1. leden 2013, ovšem s prvním vrhem si Ai dávala načas, rodila až 65. den březosti, takže to vidíme spíš kolem 3.-5. ledna příštího roku. Otec našich štěňátek bude krásný pracovní pes Poma z Dánska. Již dnes máme první záznam na standartního pejska. S prací tedy pro letošek končíme, nyní si Ai bude už jen užívat mateřství. I když - nějaká ta stopička... lehounká, pro radost.... by mohla být. Je skvělé, nepředstavitelně krásné, že mám pracovní fenky plemene rhodéský ridgeback. Život nám spolu totiž moc krásně "ladí"...

top top top

04. 11. 2012 - Plánujeme vrh B!

Nedá se nic dělat, Aische utíkají roky. Jelikož jsem vždy chtěla od ní ještě jeden vrh, abych si mohla vybrat holčičku do chovu, museli jsme tuto situaci řešit rychle a operativně. V polovině října začala Aischa hárat, ženich byl domluvený - Multi CHAMPION  Ôkensandens Poma von Yesekani z Dánska  http://www.akali.dk/poma.html. Pes výborných pracovních kvalit, krásného exteriéru a držitel mnoha titulů. Z mé strany poněkud nesmělá korespondence do DK se setkala s příznivým ohlasem, paní Lene souhlasila s krytím a tak se jen čekalo, jak příroda vše zařídí. Jelikož Aischa měla svá první štěňátka letos začátkem ledna, další vrh v tomto roce nepřicházel v úvahu. Doslova a dopísmene jsme počítali dny a jako kdyby to Ai věděla, s háráním se hrozně loudala. Ještě 16. den měla progesternon pouze 1,4 ng/ml, psi jí nezajímali a já si začala pomalu zoufat. Poma v Dánsku byl totiž jako napotvoru k dispozici pouze do 1. listopadu, pak odjížděl do Holandska. Nakonec se ale stal doslova zázrak. S ničím už nepočítaje jsem ji ještě v pondělí 29. října dovedla na kontrolu krve a výsledek mi vzal dech! Hladina progesteronu se neuvěřitelně rychle zvýšila, pokud jsme chtěli nakrývat, museli jsme vycestovat ihned, nejpozději další den v časných ranních hodinách. Následovalo pár telefonátů, honemhonem sbalit, přezout auto na zimní gumy, protože aby všeho nebylo málo, venku napadlo 10 cm sněhu. A jelo se. Už při zastávkách cestou se Aische najednou začal líbit kdejakej podvraťák a když jsme po devíti hodinách  a 1100 km cesty dojeli do Gestenu, vyváděla jak zběsilá. Před domem paní Lene s tím svým výborným nosem   zhluboka nasála vzduch a jelikož ženich jen nesměle vykukoval ze dveří,  málem rozbila okno u auta. Samotné nakrývání bylo odbyté během půlhodinky, psy jsme pustili na louku a  žádné hraní, honění a laškování, šlo se tvrdě na věc. Následovalo ubytování v hotelu, další den jsme si udělali výlet do blízkého Koldingu, ve čtvrtek překrytí - znovu bez jakýchkoliv cavyků - a  jeli jsme domů. Nyní budeme třicet dnů čekat, jestli se spojení podařilo. Pokud ano, štěňátka, která se narodí, by měla být krásného exteriéru, s barvou tmavé pšenice a s výraznou černou maskou. Především ale očekávám naprosto zdravé jedince perfektní povahy s vynikajícími pracovními (a samozřejmě i výstavními) předpoklady. Moc bych si přála, abychom se na Nový rok 2013 mohli těšit z malých AiPomátek!


OKEN

top top top

17. 09. 2012 - A další...

A zase další chlubení, tentokrát však úplně oprávněné.  Nikdy se mi ani nesnilo o tom, že by Aischa mohla složit úplně tu nejvyšší, vrcholovou zkoušku ve sportovní kynologii. Minulá sobota mě však přesvědčila o pravém opaku. Na zkoušku ZPU-S (Zkouška pracovní upotřebitelnosti speciál) Aischa nastoupila jako první ridgeback v historii, celkem má tuto zkoušku složeno zatím pouze 14 psů, navíc pracovní plemena. Jedná se o velmi náročnou třistabodovou zkoušku se třemi oddíly. Zastoupena je samozřejmě v nejvyšší míře poslušnost, dále stopa a speciály, mezi které patří i prvky obrany. Samotná zkouška trvala skoro celý den. Nejprve jsme nastoupily na stopu, kterou Ai zvládla výborně - 98 bodů ze stovky. Následovaly speciály - revíry, vyštěkání figuranta, pachové práce, vysílačky - celkem 10 částí. Tady mi Ai udělala obrovskou radost, protože nezaváhala a druhý oddíl zvládla na nádherný plný počet bodů. Po krátkém odpočinku jsme pokračovaly poslušností, ovšem její plazení (trefně označené panem rozhodčím jako "přikrčmo vpřed")  nám pár bodů umazalo. Za plných sto dalších bodů poslušnost nebyla, např. štěkání na dálku začínalo krásným dlouhým zavytím (ale naučte ridgebacka štěkat na povel!!). Mohla bych dlouze vyprávět, svědkem je můj tehdejší pan výcvikář Vojta Maurer, Aischa se naučila štěkat ve více než dvou letech věku.... věc, kterou pracovní plemena umí dřív než ve třech měsících. Jak říkám, holt ridgeback. Zpět ke zkouškám - poslušnost tedy 88 bodů ze sta, dovednost na překážkách už byla dokonalá. Celkový výsledek zní "velmi dobrá", super známka a radost nesmírná... Za odměnu tentokrát nebyla tatranka, protože by jich musel být snad celý vagón, ale dlouhý odpočinkový víkend v Tatrách, který podnikneme tento víkend. Uděláme si s holkama  zrzavýma hezkou túru, zajedeme na návštěvu do Prešova k sympatickým manželům Gašparovičovým, kde našla nový domov naše Beruška, Ayana - nyní se jmenuje Zojka, prostě si to užijeme. A se zkouškama už letos dáme pokoj, možná ještě jednu stopařskou si střihnem - ale tu bude mít Aischa spíš za odměnu, protože stopuje nesmírně ráda a s velikou chutí. Uvidíme..

Nakonec nesmím zapomenout na první výstavní úspěchy našich dorostenců - na klubové výstavě ČKRR na Orlíku si vyběhal Anwar s Vlaďkou krásné první místo a zároveň titul "Vítěz třídy",  týden na to zazářila Terezka s Akinkem na klubovce KCHRR v Lanškrouně s nádherným místem V2. Gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci naší chovné stanice.

|<<33. stránka ze 41>>|